Gimnazjum w Dywitach w województwie warmińsko-mazurskim postanowiło zorganizować uczniom turniej w Counter Strike. To komputerowa strzelanina przeznaczona dla graczy powyżej 16. roku życia. Dopiero tuż przed rozpoczęciem turnieju dyrekcja szkoły zadecydowała o odwołaniu rozgrywek. O turnieju poinformował nas na Gorącą Linię RMF FM oburzony rodzic.

Zgłosiło się kilkudziesięciu uczniów chętnych do wzięcia udziału w turnieju. Jak się jednak okazało, 16-latkowie stanowili zaledwie jedną czwartą z nich. Tymczasem według dystrybutora gry, młodsze dzieci nie powinny w nią grać.

Dyrektor szkoły Ewa Romanowska przyznała, że nie wiedziała o tym ograniczeniu. Zorganizowanie turnieju zaproponował jeden z nauczycieli po konsultacjach z uczniami. Nie wchodziłam w szczegóły - wyjaśnia. Dopiero gdy reporter RMF FM Andrzej Piedziewicz zwrócił jej uwagę na wiek, porozmawiała z nauczycielem i turniej został odwołany.

Plakaty reklamujące turniej przygotowywali uczniowie pod moim nadzorem.To, że nie wpisaliśmy tam wieku, to także moje niedopatrzenie - przyznał organizator rozgrywek Michał Karwowski.

Uczniowie są rozczarowani, tym bardziej że nowego turnieju nie będzie. Bardziej odpowiednie dla wieku gimnazjalistów gry - jak wynika ze szkolnej ankiety - po prostu ich nie interesują.

Counter-Strike to gra komputerowa z gatunku first-person shooter. Rozgrywka w Counter-Strike'u opiera się na walce terrorystów z antyterrorystami, w której jedna ze stron musi bronić bombsite'u (miejsce, gdzie podkłada się bombę) lub uwolnić zakładników, a druga podłożyć bombę albo pilnować zakładników. Gra została stworzona z myślą o grze w sieci, a dopiero z czasem, gdy jej popularność wzrosła, zostały opublikowane dodatki imitujące graczy (tzw. boty) umożliwiające grę w CS-a bez udziału żywych przeciwników. Gra dostała wsparcie od Valve Software, dzięki czemu jest ciągle uaktualniania i została włączona do projektu Steam. Counter-Strike dość szybko zyskał ogromną popularność i stał się platformą turniejową na imprezach e-sportowych, na których znajduje się do dziś.