"Prosimy o równe traktowanie wszystkich polskich niemowląt i ich rodziców" - dłuższych urlopów macierzyńskich żądają teraz matki IV kwartału ubiegłego roku. I podobnie, jak rodzice dzieci urodzonych na początku tego roku, organizują się, piszą petycje do premiera i rozsyłają listy do parlamentarzystów.

Rodzice dzieci, urodzonych pod koniec ubiegłego roku, piszą o sobie "Rodzice Dzieci Gorszego Roku 2012" i chcą takich samych praw dla swoich dzieci, jak mają te, które przyszły na świat w styczniu tego roku. 

Reporter RMF FM sprawdzał, jakie szanse mają rodzice dzieci z końcówki 2012 roku. Z rozmów w Ministerstwie Pracy wynika jednak, że szanse są niewielkie.

Mimo to rodzice IV kwartału apelują o objęcie rocznym urlopem rodziców wszystkich dzieci, które nie ukończą pierwszego roku życia w dniu wejścia w życie nowej ustawy. Ale według ministra Kosiniaka-Kamysza, to rodzi kolejny problem, ponieważ część z tych rodziców już wykorzystała swój półroczny urlop.

Rodzice się jednak nie poddają i już kilkuset z nich podpisało się pod petycją do ministra. Piszą w niej m.in: Celem ustawodawcy powinno być zapewnienie wszystkim rodzicom dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia,  możliwości sprawowania nad nimi opieki bezpośredniej za pośrednictwem płatnego urlopu rodzicielskiego. Tylko w takiej formie ustawa będzie logiczna i nie będzie sztucznie promowała tylko jednej grupy nacisku.

Matki I kwartału wywalczyły dłuższe urlopy macierzyńskie

Wcześniej rząd przystał na propozycje "matek I kwartału" i zmienił zasady przydzielania rocznego urlopu macierzyńskiego. Dzięki temu wszystkie dzieci urodzone w 2013 roku będą miały prawo do rocznego urlopu macierzyńskiego, a nie tylko rodzice dzieci urodzonych po 17 marca.