Kryzys finansowy daje nam w kość. Tracimy zaufanie do banków i szukamy pomocy - między innymi w Komisji Nadzoru Finansowego. W tym roku do nadzorcy wpłynęło prawie 5 tysięcy skarg, połowa z nich dotyczy właśnie kontaktów z bankami.

Okazuje się, że najczęściej narzekamy na sprawy, które dotykają nas na co dzień i osobiście – czyli kredyty. Chodzi głównie o zmiany warunków umów lub ich niezapowiedziane zrywanie przez banki. Departament ochrony klientów ma w tej chwili pełen ręce roboty – przyznaje Katarzyna Biela z KNF.

Banki, które mają trudności z pozyskaniem franków szwajcarskich, powinny wycofać oferty kredytów udzielanych w tej walucie - ostrzega Komisja Nadzoru Finansowego. Jeśli banki nie zastosują się do tych wytycznych, KNF zapowiada interwencję - w grę wchodzi nawet zakaz udzielania pożyczek... czytaj więcej

Najwięcej skarg dotyczy jednak blokowania wypłat przyznanych kredytów, przede wszystkim we frankach szwajcarskich. Dlatego też nadzorca postanowił interweniować i zapowiedział, że jeśli bank ma kłopoty z pozyskaniem fraków, powinien niezwłocznie wstrzymać udzielanie kredytów w tej walucie.

Na antenie RMF FM mówiliśmy sporo o kłopotach klientów DomBanku, dlatego postanowiliśmy zapytać, czy bank zastosuje się do wytycznych KNF. Pod koniec października podjęliśmy decyzję o tym, że skoncentrujemy się wyłącznie na sprzedaży kredytów w złotówkach - wyjaśniła Anna Szepke-Krzyżaniak rzecznik DomBanku.

Niewykluczone, że podobną decyzję będą musiały podjąć inne banki, które trafiły pod lupę nadzorcy.