Znamy nową listę leków refundowanych, która będzie obowiązywać od maja. Znalazły się na niej lekarstwa dla chorych po przeszczepach, a także dla chorych na raka piersi i osteoporozę. Część specyfików lekarze będą mogli przepisywać też na inne schorzenia niż te uwzględnione w ulotce.

Co zdrożeje, co stanieje?

W górę pójdą ceny 674 leków, spadną ceny 436 produktów. Spora część tych zmian to jednak niewielkie ruchy - o kilka, kilkanaście groszy. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko podwyżki i obniżki o więcej niż dwa złote, czyli te, które faktycznie odczują pacjenci, to - jak policzyła dziennikarka RMF FM - w górę pójdą ceny 152 specyfików, stanieje 171.

Najważniejsze zmiany dotyczą leków dla chorych po przeszczepach narządów i szpiku. Bardzo popularny specyfik stanieje z 216 do 26 złotych, drugi z 78 złotych do 5 złotych. Dobre informacje na liście znajdą też chorzy na parkinsona - część leków stanieje prawie o połowę z 97 do 50 złotych i z 45 złotych do 28 złotych. O kilka złotych tańsze będą też leki przeciwbólowe dla chorych na raka, często zawierające morfinę.

Podwyżki dotkną chorych na alzheimera. Za i tak drogie leki będą musieli zapłacić o kilkanaście złotych więcej. W górę pójdą też ceny niektórych leków przeciwpsychotycznych.

Dwie nowości, dwie substancje wracają

Na liście znalazły się dwie nowe substancje, które nigdy wcześniej nie były refundowane. Pierwsza to denosumab, na osteoporozę dla pacjentek po 65. roku życia. To lek dla opornych na inne formy leczenia, ma być dostępny z 30 procentową odpłatnością. Druga substancja to eksemestan - we wskazaniu rak piersi w II rzucie hormonoterapii. Pacjentki będą mogły go kupić za 2 złote 28 groszy.

Na listę wrócą też dwie substancje, które przez pewien czas nie były refundowane, obie stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Znalazł się tam ponownie również lek dla dzieci chorych na ADHD, które nie mogą przyjmować standardowego leczenia. Jego cena jest jednak bardzo wysoka - to prawie 300 złotych za opakowanie.

Poszerzenie wskazań i możliwość wypisywania leków na choroby inne niż w ulotce

Ministerstwo Zdrowia dopisało też nowe wskazania do refundacji części produktów. To znaczy, że tańsze leki będzie mogła dostać większa grupa chorych. W sumie poszerzono wskazania dla 83 specyfików. Najważniejsza zmiana dotyczy chorych na chorobę afektywną dwubiegunową, bo będą mogli skorzystać z refundacji 80 produktów. Pacjenci po przeszczepie nerek będą mieć refundowany lek zapobiegający zakażeniom.

Lista leków refundowanych, która wejdzie w życie 1 maja, przynosi jeszcze jedną ważną nowość. Część produktów lekarze będą mogli przepisywać na inne choroby niż te uwzględnione w ulotce. Na przykład lek na katar jako lekarstwo na zapalenie ucha, albo kwas foliowy w schorzeniach reumatycznych.

Zobacz nową listę leków refundowanych.