Prezydent Andrzej Duda złożył dziś wieniec przed Epitafium Katyńskim na warszawskiej cytadeli. Przywódca mówił także o konieczności karania podobnych zbrodni. „Twarze sprawców powinny być znane światu” – powiedział.

13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Andrzej Duda odwiedził w piątek Muzeum Katyńskie na warszawskiej Cytadeli, gdzie złożył wieniec przed Epitafium Katyńskim i zapalił znicze przed tablicami epitafijnymi.

Mówimy symbolicznie o zbrodni katyńskiej, choć przecież wiemy znakomicie, że tych miejsc było bardzo wiele. W sumie ponad 22 tys. ludzi - polskich inteligentów, nie tylko oficerów, ale także społeczników, działaczy różnych organizacji, nie tylko żołnierzy, ale także policjantów, funkcjonariuszy polskiego państwa zostało brutalnie zamordowanych, w większości strzałem w tył głowy - wspomniał Duda.

Polityk przypomniał, że losy Polaków na Wschodzie można nazwać "hekatombą naszego narodu".

Wspominamy ich, składamy im hołd, ale dzisiaj wołamy także o sprawiedliwość, o to, by można było w szczegółach wyjaśnić tę zbrodnię - powiedział prezydent.

Andrzej Duda odniósł się również do postawy Rosji, która w latach 90. przyznała się do morderstwa katyńskiego, a dziś próbuje zacierać tę historię.

Na szczęście udało się dotrzeć do dokumentów i wiemy, że to nie kto inny, tylko kierownictwo państwa sowieckiego, na czele ze Stalinem, wydało rozkaz wymordowania polskich oficerów - dodał Duda.

Sytuacja się powtarza

Prezydent odniósł sytuację historyczną do teraźniejszości. Mówiąc o konieczności ukarania sprawców zbrodni, stwierdził, że "tak jak zbrodnia katyńska nigdy nie została ukarana, jak sprawcy zbrodni katyńskiej nigdy nie ponieśli odpowiedzialności. Być może właśnie dlatego potem zdarzyła się Bucza i inne zbrodnie, które oglądaliśmy w ostatnich latach."

Powiązanie 13 kwietnia z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej pochodzi z faktu, że właśnie tego dnia, w 1943 r., w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów. Zamordowano ich na mocy decyzji Biura Politycznego KPZS. Wspomnienie obchodzimy od 2008 roku.