Od dziś Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawane przez NFZ będą ważne nie przez dwa a przez trzy miesiące. Dokument pozwala na korzystanie z publicznej służby zdrowia w Unii Europejskiej, a także Szwajcarii, Norwegii, Lichtensteinie i Islandii.

W Polsce Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawane są od 1 stycznia 2006 roku. NFZ zdecydował o wydłużeniu okresu, na jaki jest wydawana, wychodząc naprzeciw wnioskom zgłaszanym przez ubezpieczonych oraz członków ich rodzin - poinformował Andrzej Troszyński z biura prasowego NFZ.

Stosowne zarządzenie zostało podpisane przez prezesa NFZ 3 sierpnia i obowiązuje od środy (4 sierpnia). Jednocześnie - jak podaje NFZ - prowadzone są dalsze prace mające umożliwić wydawanie karty na okres co najmniej sześciu miesięcy, począwszy od 1 stycznia 2011.

Karta jest wystawiona na nazwisko jej posiadacza. Okres ważności ustala każdorazowo instytucja ją wydająca (czyli w przypadku Polski NFZ).

Karta umożliwia dostęp do instytucji ochrony zdrowia w sektorze publicznym (np. lekarza, apteki, szpitala lub ośrodka zdrowia), na zasadach, jakie obowiązują obywateli kraju, w którym przebywa jej posiadacz. Każde państwo wydaje kartę w swoim języku urzędowym, na dowolny okres. W Polsce dotychczas wydawana była na dwa miesiące, a np. w Wielkiej Brytanii na pięć lat.