Od godziny 7 można oddawać głos w wyborach samorządowych. Polacy wybierają 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Uprawnionych do udziału w wyborach jest ponad 30 milionów osób. Głosowanie będzie się odbywać do godz. 21 w ponad 27 tys. lokali wyborczych.

Każdy głosujący otrzymuje trzy lub cztery karty do głosowania. Ich kolory różnią się w zależności od szczebla samorządu terytorialnego.

W gminach nie będących miastami na prawach powiatu wyborca otrzymuje cztery karty: do rady gminy, do rady powiatu, do sejmiku wojewódzkiego i w wyborach wójta. Z kolei w miastach na prawach powiatu wyborca otrzymuje trzy karty do głosowania: do rady miasta, do sejmiku województwa i na prezydenta miasta.   

Wyborcy w Warszawie mogli oddać swoje głosy na czterech kartach w wyborach do: rady dzielnicy, do rady miasta, do sejmiku wojewódzkiego i na prezydenta miasta. Karty w wyborach do rad gmin są koloru białego; do rad powiatu i do dzielnic Warszawy - żółtego; do sejmiku wojewódzkiego - niebieskiego, a w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - różowego.

Aby oddać swój głos, trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości, np. dowód osobisty, paszport czy inny "polski dokument urzędowy, który ma zdjęcie i gdzie zawarte są dane personalne". 

Pamiętajmy o ciszy wyborczej!

Do zakończenia głosowania, czyli do godz. 21 obowiązuje cisza wyborcza. Za jej łamanie można ponieść bardzo poważne konsekwencje. Najwyższe - nawet do miliona złotych - kary grożą za publikację sondaży. Grzywna od 50 zł do 5 tys. zł grozi m.in. za wywieszanie plakatów, rozdawanie ulotek, organizowanie spotkań związanych z wyborami, namawianie do głosowania na konkretnych kandydatów i na listy.

Tak jak w radiu i telewizji, cisza wyborcza obowiązuje także w internecie. Przed jej rozpoczęciem nie trzeba usuwać wpisów, materiałów agitacyjnych, a także wyników sondaży przedwyborczych umieszczonych sieci - nie można jednak po rozpoczęciu ciszy wyborczej dokonywać w nich zmian.

Cisza wyborcza może zostać przedłużona, jeśli zostanie przedłużone głosowanie. Może się tak stać w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, czyli np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania. Chodzi o przeszkody, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego.

Zapraszamy na wieczór wyborczy z RMF FM!

Tuż po zakończeniu głosowania w wyborach samorządowych rozpoczniemy "Wieczór wyborczy w Faktach RMF FM", który poprowadzi Tomasz Staniszewski. Serwisy informacyjne będziemy nadawać co pół godziny - o 21:00, 21:30, 22:00, 22:30 i 23:00.

Będziemy łączyć się z naszymi dziennikarzami w całym kraju, by przekazać Wam informacje o wynikach i przebiegu wyborów. Będziemy w sztabach wyborczych największych partii. Poprosimy o komentarz polityków i publicystów, będziemy pytać o opinie także Was. Nasi dziennikarze polityczni Tomasz Skory i Mariusz Piekarski będą komentować wyniki wyborów także na antenie TVP Info.

Więcej o naszym wieczorze wyborczym możesz przeczytać tutaj.

(mn)