Dzień Matki za pasem. Już w piątek 26 maja będziemy obchodzić jedno z najpiękniejszych świąt w kalendarzu, w którym wyrazimy mamie swój szacunek i podziękujemy za trud naszego wychowania. To ostatni moment, żeby pomyśleć nie tylko jakie życzenia bliskiej sercu osobie, ale i jaką przygotować dla niej niespodziankę. Zastanawiasz się, co sprawiłoby radość ukochanej mamie? Zobacz nasze propozycje!

Dzień Matki obchodzony jest w Polsce 26 maja. W naszym kraju to dość młode święto, ale znane od starożytności.

Już starożytni Grecy i Rzymianie otaczali kultem matki-boginie. Były one symbolem płodności i urodzaju. Wraz z przyjęciem chrześcijaństwa przez Cesarstwo Rzymskie, tradycja ta na pewien czas zanikła - była traktowana jako święto pogańskie.

Tradycja współczesnego Dnia Matki wywodzi się z XVII-wiecznej Anglii. Pojawił się tam wówczas dzień nazywany "niedzielą u matki" - w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. Z racji tego, że młode służące i młodzi parobkowie byli puszczani do swoich domów, by spędzić czas z matkami, był to dzień wolny od pracy. Tradycją było przynoszenie matkom drobnym upominkom. Matki w tym dniu - w zamian za błogosławieństwo - dostawały przede wszystkim kwiaty i słodycze. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Powrócił po zakończeniu II wojny światowej.

W kontekście historii Dnia Matki, warto wspomnieć o Stanach Zjednoczonych, gdzie początki święta sięgają 1858 roku. Wtedy nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy. 14 lat później pojawiło się kolejne święto - Dzień Matek dla Pokoju. 12 maja 1907 roku córka Ann Jarvis, Annie Marie Jarvis, zorganizowała w kościele skromną uroczystość, aby uczcić pamięć po zmarłej matce. Święto stało się tak popularne, że w ciągu zaledwie pięciu lat Dzień Matki zaczęto obchodzić w każdym stanie USA. Ostatecznie w 1914 roku Kongres USA uznał Dzień Matki za święto narodowe, obchodzone w drugą niedzielę maja.

Pierwsze wzmianki o obchodach Dnia Matki w maju w Polsce sięgają 1923 roku. Polska jest jedynym krajem na świecie, w którym święto jest obchodzone 26 maja. W Rumunii, Portugalii lub Hiszpanii mamy szczególnie docenia się w pierwszą niedzielę maja. Z kolei w drugą niedzielę Dzień Matki obchodzi się w 77 innych krajach, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Australii, Japonii, Turcji, Republice Południowej Afryki, Ukrainie czy na Kubie. W kilku państwach mamy świętują 8 marca, w Dniu Kobiet.

Dzień Matki 2023. Jaki prezent podarować mamie?

Dzień Matki obchodzony jest w ponad 140 krajach. Kwiaty, laurki, biżuteria, książki, kosmetyki, drobne upominki - takie prezenty mamy najczęściej otrzymują od swoich dzieci. Rodzaj prezentu zależy m.in. od wieku dziecka i zdolności manualnych.

Mamy maluchów z pewnością najbardziej ucieszą laurki. Liczy się serce włożone w takie dzieło. Stopień trudności takiej laurki zależy od umiejętności manualnych dziecka. Małe dzieci mogą po prostu namalować serce i napisać "Kocham Cię mamo". Starsze dzieci mogą sięgnąć po podpowiedzi w sieci i wykonać bardziej skomplikowaną laurkę, wykorzystując np. guziki czy wstążki.

Co ważne, własnoręcznie wykonany prezent nie musi być zarezerwowany do wykonania wyłącznie przez malucha, ale ten w który włożymy czas i serce, wzruszy niejedną mamę nawet już dorosłego dziecka.

Mamy z pewnością ucieszą też kwiaty. Niekoniecznie muszą to być bukiety kupione w kwiaciarni; dzieci mogą zrobić bukiety z kartonu lub bibuły. Dobrym pomysłem może okazać się przygotowanie słoiczka bądź też pudełeczka z karteczkami, na których umieścimy kilka powodów, za co uwielbiamy nasze mamy, dlaczego jesteśmy z nich dumni, bądź też za co im dziękujemy.

Kolejnym prezentem z okazji Dnia Matki, który z pewnością przypadnie do gustu mamom, jest biżuteria. Nie oznacza to, że musimy wydawać fortunę na kupno pierścionka, kolczyków czy naszyjnika. Osoby, które mają umiejętności plastyczne, mogą własnoręcznie wykonać np. bransoletkę z koralików czy rzemyka. Można też dla mamy przygotować domowe mydło w kostce.

Wspaniałą pamiątką będzie też np. fotoksiążka, w której umieścimy nasze zdjęcia z mamą. Innym pomysłem będzie wywołanie i oprawienie w ramki kilku wspólnych zdjęć.

Dorosłe dzieci mogą też podarować swoim mamom voucher do spa, salonu kosmetycznego lub fryzjera. Można też zabrać mamę do kina, teatru lub na kolację do restauracji. Tego dnia warto też szczególnie pamiętać o zapewnieniu mamie wypoczynku od codziennych obowiązków. To my zróbmy za nią zakupy, ugotujmy obiad czy podlejmy kwiatki w ogrodzie.

Słodycze na Dzień Matki. Zrób je sam

Sprawdzonym prezentem są też słodycze - czekoladki, bombonierki. Z pewnością największą radość sprawi mamie własnoręcznie wykonany smakołyk. Możemy samodzielnie upiec ciasto lub pyszny chleb. Pamiętajmy, że nie tyle liczą się nasze zdolności kulinarne, co włożone w pracę serce.

Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych przepisów.

Pralinki z białej czekolady z dodatkami

Podstawą trufli z białej czekolady jest śmietanka. Do rozpuszczonych na parze dwóch tabliczek wlewamy około ¼ kubka kremówki. Całość musimy dokładnie wymieszać, a następnie... puścić wodze fantazji.

Wersja z kandyzowaną wiśnią

Do przygotowanej wcześniej białej masy dodajemy 1-2 łyżeczki świeżo zmielonego kardamonu, który nada truflom nieco orientalnego smaku. Gdy nasza baza przestygnie w lodówce, zaczynamy formować kuleczki, dodając do środka kandyzowaną wiśnię. Całość obtaczamy startymi migdałami.

Otulone wiórkami kokosa

Kardamon świetnie spisze się też w połączeniu z kokosem. Trufle obtaczamy w jego wiórkach. To wersja minimalistyczna. Do środka trufli możemy jeszcze dodać niespodziankę w postaci obranego migdała.

Pralinki z dodatkiem likieru toffi, obtaczane w płatkach migdałów

W tej wersji trufli, zamiast kardamonu dodajemy ulubiony likier - na przykład toffi. Schładzamy w lodówce. Do środka każdej pralinki wkładamy obranego ze skórki migdała. Całość posypujemy migdałowymi płatkami.

Pralinki z gorzkiej czekolady z dodatkami

Z gorzkiej czekolady możemy wyczarować prawdziwe pralinkowe cuda. Do rozpuszczonych dwóch tabliczek dodajemy łyżkę masła i szczyptę soli, która podkreśli głębię smaku. Stale mieszamy, następnie garnek zdejmujemy z ognia. Wlewamy partiami ok. 80 ml śmietanki, która w pierwszej wersji trufli będzie wymieszana...

Z nutą pikanterii

... z chilli, które kocha czekoladę z wzajemnością! Takie połączenie smaków to już klasyka, choć dla odważnych. Całość możemy skropić sokiem z cytryny. Gładką masę odstawiamy do ostygnięcia. Zastygniętą czekoladę nabieramy np. łyżką do melona i szybko formujemy kuleczki. Możemy obtoczyć je w kakao. Następnie odstawiamy do lodówki.

Z suszoną śliwką

Takie połączenie nie może rozczarować najbardziej wybrednych smakoszy. W tej wersji nie tylko śliwka odgrywa kluczową rolę. Pełni smaku trufli z tym suszonym owocem dopełni cynamon.

Z rodzynkami i cukrem pudrem

Rodzynki obtaczamy w czekoladzie, formujemy kuleczki i prawie gotowe. Tę wersję trufli dodatkowo osłodzi cukier puder.

Pralinki z czekolady deserowej, z serkiem mascarpone

Smak tkwi w prostocie: by przygotować tego typu pralinki, wystarczy nam około dwie tabliczki czekolady i 130 gramów serka mascarpone (powinien mieć temperaturę pokojową). Czekoladę rozpuszczamy i - już lekko ostudzoną - dodajemy do uprzednio zmiksowanego (ok. 2 minut) serka. Delikatnie mieszamy łyżką. Możemy też dodać do masy łyżkę ciepłej, dobrze zaparzonej kawy espresso. Całość schładzamy w lodówce. Następnie formujemy kulki. Będą smakować znakomicie bez dodatków, ale masa może stanowić też bazę do truflowego szaleństwa. Proponujemy dwie odsłony.

Obtoczone w pistacjach

... lub w kolorowej posypce. W tej drugiej wersji można dodać do środka trufli suszoną morelę.

Dzień Matki 2023. Najpiękniejsze życzenia dla mam

Nieodłącznym elementem każdego Dnia Matki są życzenia. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji na to wyjątkowe święto, które można zawrzeć np. we własnoręcznie zrobionej laurce.

Z okazji Twojego dnia Mamo. Za wczoraj i dziś, zawsze tak samo,
każdym czułym serca uderzeniem
i każdym z niego płynącym życzeniem
zdrowia, sił i codziennej radości
wraz ze słowami największej wdzięczności. Za wszystkie dla mnie trudy i starania składam Ci dzisiaj podziękowania.

Kochana Mamo - zacznę zwyczajnie,
że z Tobą w domu jest fajnie:
i w deszczu i w słotę, w smutku, w radości,
wspierasz i uczysz życia w miłości.
Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować,
skromny bukiecik kwiatów darować

Za to, że zawsze jesteś przy mym boku,
Za to, że wskazujesz drogę mi w mroku,
Za to, że dni moje tęczą malujesz,
dziś Mamo z głębi serca Ci dziękuję.

Droga Mamo, najpiękniejsze składam Ci życzenia
z głębi serca płynące, czekają spełnienia.
Niechaj kłopoty znikną, sukcesów Ci tylko przybywa,
Zdrowie niech dopisuje, szczęście się nie ukrywa.
Wszystko, co piękne i wymarzone,
niech w Twoim życiu będzie spełnione

Życzę Ci od Boga radosnej zapłaty
i częstych bukietów od naszego taty!

Żyj nam Mamo wiele lat,
bo bez Ciebie smutny świat.
Bądź szczęśliwa i radosna,
niechaj w Twoim sercu zawsze gości wiosna.
Uśmiechaj się do świata,
on Ci umili Twego życia lata.
Kocham Cię Mamo!

Mam dla Ciebie bukiet życzeń,
Moja Mamo ukochana,
Niech Twa buzia będzie zawsze
Tylko roześmiana,
Niech Ci szczęście oraz zdrowie
Nieustannie dopisują
nich się Twoje marzenia
w każdym dniu realizują