Reklama

 • Dramat wdowy z trójką dzieci. Winne nieżyciowe przepisy

  Wtorek, 27 marca 2012 (16:56)

  Życiowa tragedia kontra nieżyciowe przepisy. W styczniu, nie doczekawszy przeszczepu serca, zmarł mąż pani Moniki. Mieszkanka Świdnika koło Lublina została sama z trójką dzieci, w tym dwójką noworodków. Zarabia 1700 zł i dostaje 300 zł renty na każde dziecko. To wszystko. Na pieniądze ze pomocy społecznej nie może liczyć, bo przekracza niewaloryzowany od lat próg 504 złotych na osobę.

  Zdjęcie

  Pani Monika z dziećmi  

  Sytuacja jest dramatyczna. Pani Monika ma 2600 zł dochodu miesięcznego na cztery osoby. Wychodzi po 650 złotych na osobę. Chłopcy - bliźniacy - urodzili się jako wcześniacy. Obydwaj mają alergię i muszą być karmieni specjalnym mlekiem. Puszka kosztuje 40 złotych i wystarcza mi dla jednego na 4-5 dni - mówi ich mama. Do tego dochodzą tony pampersów. Natalka - starsza córka pójdzie do przedszkola - kolejne 350 złotych, czynsz 310, opłaty, jedzenie... Gdyby nie przyjaciele, którzy nam pomagają, byłoby bardzo źle - dodaje.

  Kobieta nie może liczyć na stałą pomoc od pomocy społecznej, bo - według kryterium z ustawy - dochód na osobę nie może przekraczać 351 złotych. Z ustawy o świadczeniach rodzinnych też nic nie może otrzymać, bo tam obowiązuje nie zmieniona od 6 lat stawka progu dochodów - 504 złote. Odbijam się wszędzie od muru - 504 złote - mówi pani Monika. Zmarł mi mąż, zostałam sama z trójką dzieci, w tym dwójką noworodków. Jak je utrzymam i wychowam? - pyta.

  Pomoc społeczna rozkłada ręce

  MOPS w Świdniku doskonale zna sytuację pani Moniki. Miała zasiłek rodzinny i dodatek dla samotnej matki, ale otrzymała na dzieci rentę z ZUS-u po zmarłym mężu i przekroczyła dochód. To paradoksalna sytuacja, ale niestety musieliśmy odebrać - mówi Piotr Zajączkowski, dyrektor MOPS-u. Wiemy, że to wyjątkowa sytuacja, ale progi niewaloryzowane od lat są po prostu żenująco niskie i nic z tym nie możemy zrobić - bezradnie rozkłada ręce.

  Daliśmy pani Monice zasiłek 300 złotych jednorazowy - taki zawsze możemy przydzielić na doraźne potrzeby z tytułu ustawy o pomocy społecznej. Tam próg jest co prawda jeszcze niższy, bo 351 złotych, ale przynajmniej ustawa dopuszcza tzw. szczególne przypadki. To jest szczególny przypadek - mówi Zajączkowski. Nie możemy jednak niczego przydzielić na stałe, choć byśmy chcieli. Obiecuję, że nasi pracownicy socjalni będą wnioskować najczęściej, jak to tylko będzie możliwe i będziemy doraźnie pomagać. Wiem, że to nie załatwi sprawy - przyznaje.

  Zdjęcie

  Pani Monika z dziećmi  

  Władze miasta też niewiele mogą zrobić. Samorząd może pomóc w tym, że dla Natalki znalazło się miejsce w przedszkolu poza kolejką, ale nie mamy prawa zwolnić jej z opłat - mówi Artur Soboń, sekretarz miasta Świdnik. Będziemy cały czas szukać pomysłów, w jaki sposób można pomóc tej rodzinie, bo sytuacja jest wyjątkowa.

  W oczekiwaniu na ruch ministerstwa

  Gdyby podniesiono próg ustawy o świadczeniach rodzinnych, byłaby szansa na 68 złotych na każde dziecko oraz po 170 zł z tytułu matki samotnie wychowującej dziecko. To zapewniłoby już w miarę stabilny byt rodzinie.

  Ministerstwo Pracy i Polityki społecznej pracuje nad nowymi progami, ale te wejdą w życie w październiku. Na razie nie wiadomo nawet, jaka będzie propozycja. Teoretycznie próg powinien być waloryzowany co 3 lata i właśnie teraz przypada rok waloryzacji. W praktyce jednak trzy lata temu, mimo protestów społecznych, stawki nie podwyższono, więc od 6 lat obowiązuje na tym samym poziomie, czy 504 złote.

  Mamy wiele rodzin, które wiemy, że potrzebują stałej pomocy , ale jesteśmy bezsilni - przyznaje Zajączkowski. Niestety, przypadek pani Moniki jest kolejnym, który potwierdza to, że już dawno należało zmienić progi. Czekamy na ruch ministerstwa - dodaje.

  Artykuł pochodzi z kategorii: Polska

Skomentuj artykuł: Dramat wdowy z trójką dzieci. Winne nieżyciowe przepisy

Wasze komentarze: 25,

przeczytane przez: 37 osób Dodaj komentarz