Wszyscy chętni mogą od dziś dzwonić na służbowy telefon komórkowy prezydenta Szczecina Piotra Krzystka. Umieszczono go bowiem w Biuletynie Informacji Publicznej szczecińskiego magistratu. Wyrok w tej sprawie wydał wcześniej sąd, po tym jak udostępnienia numeru domagał się jeden z mieszkańców miasta.

Ujawnienia numeru zażądał prawnik Szymon Osowski. Podkreślał, że stanowi on informację publiczną i nie ma przepisów, które mówią, iż jest tajny. Wcześniej kontakt z prezydentem był utrudniony; trzeba było próbować przez rzecznika prezydenta albo przez poszczególnych wiceprezydentów, a to było trudne - powiedział Osowski. Teraz, w sprawach ważnych dla miasta będzie można zasięgnąć informacji lub stanowiska od samego prezydenta Krzystka - dodaje.

Sprawy nie skomentował jeszcze prezydent miasta. Jego rzeczniczka prasowa powiedziała, że nie mógł odebrać telefonu ze względu na służbowe spotkania. Dodała, że kiedy jego obowiązki będą pozwalały na rozmowę, będzie odbierał telefon sam. Jeśli zaś będzie zajęty, komórkę będą odbierali jego asystenci.

Sąd wydał wyrok w sprawie

W sierpniu wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie nakazał rozpatrzyć magistratowi wniosek Osowskiego o upublicznienie numeru prezydenta Szczecina. Po wyroku sądu magistrat zdecydował, że ten numer upubliczni. Wcześniej urząd miejski twierdził, że numer telefonu prezydenta jest informacją publiczną, ale niejawną, przez co nie był upubliczniony.