„Tadeusz Mazowiecki nie był znany z błyskawicznych decyzji. Decyzję podejmował po spokojnej rozwadze, ale potem w sposób niesłychanie odważny, dzielny” - tak Mazowieckiego wspomina Janusz Onyszkiewicz, rzecznik prasowy opozycji podczas obrad Okrągłego Stołu w ‘89 roku, potem minister obrony w rządzie Mazowieckiego. Tadeusz Mazowiecki zmarł dziś nad ranem. Miał 86 lat.

Zobacz również:

Onyszkiewicz podkreśla, że Mazowiecki miał ogromne poczucie humoru. Wspomina rozmowę, w której Mazowiecki proponował mu wejście do Ministerstwa Obrony Narodowej. To było robione spokojnie i z humorem, ale w zasadzie w taki sposób, że nie można było powiedzieć mu "nie". Pamiętam też jego działania w czasie Okrągłego Stołu, w czasie rozmaitych rozmów, jego odpowiedź na pytanie, które padło, mianowicie: "A czy w ogóle Solidarność jest za socjalizmem?". Mazowiecki z takim swoim spokojem, uśmiechem, powiedział: "za jakim socjalizmem, szwedzkim czy koreańskim?" - opowiada Onyszkiewicz.

Gruba linia - wypaczenie jego intencji

Przeszłość odkreślamy grubą linią. Odpowiadać będziemy jedynie za to, co uczyniliśmy, by wydobyć Polskę z obecnego stanu załamania - mówił Tadeusz Mazowiecki 24 sierpnia 1989 roku w dniu objęcia stanowiska szefa pierwszego niekomunistycznego rządu w Polsce. Onyszkiewicz podkreśla, że później często te słowa były źle interpretowane. Odnosiło się do całkiem czegoś innego, mianowicie on powiadał, że przeszłość odkreślamy grubą linią, nie grubą kreską tylko grubą linią i w tym sensie odkreślamy, że proszę mojego rządu oceniać, proszę mój rząd oceniać tylko po tym, co my robimy, a nie to co było w przeszłości, bo przeszłość to jest jakby nasza przeszłość, to jest całkiem co innego. To oczywiście zostało całkowicie przeinterpretowane, jako całkowita amnestia dla wszystkich działań, wszystkich osób, które w tych działaniach uczestniczyły w przeszłości - podkreśla Onyszkiewicz
Również Ryszard Bugaj podkreśla, że określenie "gruba linia" było używane przeciwko niemu. Natomiast to określenie grubej kreski naprawdę nie miało oznaczać tego, co potem wielu chciało temu określeniu przypisać. Stało się synonimem oczywiście polityki, która była polityką chwilami może trochę ostrożną, nadmiernie ostrożną, ale zrobiono z tego określenia "gruba kreska" jak gdyby taką dyrektywę tej polityki. To bezzasadne - uważa Bugaj.

W geście żałoby po śmierci Tadeusza Mazowieckiego do połowy masztu opuszczono flagi na budynkach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Belwederu oraz Pałacu Prezydenckiego. 

Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 r. w Płocku. Był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Był jednym ze współzałożycieli oraz przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności. 

Był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji, posłe, na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991-2001). Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Kawaler Orderu Orła Białego.