Zaostrza się spór w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. 10 związkowców z kopalni "Budryk" dostało zawiadomienie o możliwości dyscyplinarnego zwolnienia z pracy.

Jako powód zwolnienia podano organizowanie przez związkowców w połowie stycznia akcji protestacyjnej. Była ona wsparciem dla protestujących górników z Kompanii Węglowej.

Jak dowiedział się nasz reporter, we wtorek w JSW zbierze się związkowy sztab protestacyjny. Jeśli wypowiedzenia nie zostaną cofnięte, związkowcy grożą strajkiem generalnym.

Tymczasem w Jastrzębskiej Spółce Węglowej do jutra potrwa przedstrajkowe referendum. Głosowanie zaczęło się dziś na pierwszej zmianie we wszystkich kopalniach spółki. Górnicy nie zgadzają się na oszczędności proponowane przez prezesa JSW.

Grupa JSW to największy producent węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Jastrzębska Spółka Węglowa SA została utworzona 1 kwietnia 1993 roku jako jedna z siedmiu powstałych wówczas spółek węglowych. W jej skład wchodzi obecnie 5 kopalń węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice, Krupiński i Pniówek oraz Zakład Logistyki Materiałowej. Grupa jest jednym z największych pracodawców w Polsce. Łącznie zatrudnia ok. 35 tys. osób, w tym 26 tys. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Po trzech kwartałach ubiegłego roku grupa kapitałowa JSW notowała 302 mln zł straty. Całoroczny wynik również będzie ujemny, podczas gdy jeszcze w 2011 r. grupa miała 2 mld zł zysku.