Pacjenci onkologiczni apelują do lekarzy rodzinnych, by realizowali pakiet onkologiczny i piszą list otwarty do Porozumienia Zielonogórskiego. „Wejdźcie do systemu i leczcie nas. Jeśli ktoś ma usłyszeć: "Masz raka", to najlepiej na wstępnym etapie już u lekarza rodzinnego” – piszą. Właśnie Porozumienie Zielonogórskie – zrzeszenie lekarzy rodzinnych - twardo odrzuca propozycje Ministerstwa Zdrowia i zapowiada, że nie podpisze umów na przyszły rok.

Lekarze z Porozumienia wymieniają wady pakietu i twardo powtarzają, że zaproponowany projekt jest niemożliwy do zrealizowania.

Dalej grożą, że zamkną swoje gabinety. Dziś uruchomili na swojej stronie internetowej kalendarz, pokazujący, że ministrowi zdrowia zostało tylko 20 dni, by zapewnić chorym opiekę po nowym roku.

Pacjenci onkologiczni nie rozumieją takiej postawy lekarzy, bo jak mówi Szymon Chrostowski, szef Koalicji Pacjentów Onkologicznych, NFZ chce lepiej płacić, ale za efektywną pracę lekarzy. W każdej korporacji, w każdym innym zawodzie, gdzie płaci się za wynik i za efektywność pracy, funkcjonują takie systemy gratyfikacyjne i wynagradzani. Nie rozumiem, dlaczego nie może tego być w medycynie - mówi Chrostowski. To mocny głos wsparcia dla ministra zdrowia przed popołudniowymi rozmowami z porozumieniem lekarskim.

Pakiet onkologiczny ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2015. Zakłada on, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będą mieli poszerzony katalog badań diagnostycznych, które mogą zlecić po to, aby szybciej wykrywać choroby nowotworowe. Zgodnie z tymi przepisami lekarze POZ mają zakładać pacjentom z podejrzeniem nowotworu Karty Pacjenta Onkologicznego, uprawniające ich do szybkiej ścieżki diagnostyki i terapii onkologicznej bez limitów. Po zakończeniu leczenia onkologicznego pacjenci mają wracać pod opiekę lekarzy POZ. Pakiet budzi jednak sprzeciw części lekarzy.

Szanowni Państwo!

W imieniu 85 tysięcy pacjentów onkologicznych zrzeszonych w Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych zwracam się do Państwa w przededniu wejścia w życie pakietu onkologicznego. To przełomowe i bardzo ważne zmiany, które mają służyć nam, pacjentom dotkniętym chorobą nowotworową, zwiększając szanse na szybkie i skuteczne leczenie. Pojawiające się informacje o braku wsparcia lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim odbieramy z dużym niepokojem.

Naszym zdaniem lekarze rodzinni, którzy są najbliżej pacjentów powinni być podstawą sytemu opieki zdrowotnej w Polsce i najistotniejszym adresatem tych zmian. Wasze zaangażowanie będzie jednym z najważniejszych elementów szybkiej ścieżki onkologicznej. To od Waszej wiedzy i umiejętności zależy wczesne wykrycie objawów choroby, a także właściwa opieka po zakończeniu leczenia.

W Polsce wciąż zbyt wielu pacjentów umiera tylko dlatego, że nowotwór został rozpoznany zbyt późno. To oznacza, że samo zaangażowanie i "czujność onkologiczna" lekarzy nie wystarczają. Aby to zmienić - potrzebne są również zmiany organizacyjne, finansowe i systemowe. Pakiet onkologiczny, przy tworzeniu którego pracowali pacjenci onkologiczni, bazując na własnych doświadczeniach - przeżytego piekła choroby nowotworowej, jest nadzieją dla tych wszystkich którzy dopiero usłyszą diagnozę. Dla nas Pacjentów jest to przełomowa zmiana warunków leczenia i być może niepowtarzalna szansa na zdrowie i życie.

Z niecierpliwością oczekujemy wprowadzenia przygotowanej przez rząd reformy i włączenia się lekarzy rodzinnych zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim w szybką terapię onkologiczną od 1 stycznia 2015 r. Jesteśmy gotowi uczestniczyć w rozmowach trójstronnych zarówno teraz jak i w trakcie realizacji pakietu onkologicznego.

Liczymy na Państwa wsparcie w tak ważnej dla społeczeństwa sprawie.

Z wyrazami szacunku,

Szymon Chrostowski

Prezes Zarządu

Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych