W wielkopolskiej Pile zatrzymano kobietę, która świadomie zarażała mężczyzn wirusem HIV – dowiedział się RMF FM. Na razie prokuratura ustaliła pięć takich przypadków. Jednak do tej pory tylko jeden poszkodowany zgłosił się z wnioskiem o ściganie 24-letniej Emilii G.

Prokuratura postawiła kobiecie zarzut narażenia innych osób na utratę zdrowia i życia. Emilii G. grozi za to kara do trzech lat więzienia. Jutro sąd w Pile zdecyduje o aresztowaniu 24-latki. Posłuchaj relacji reportera RMF FM Adama Górczewskiego:

Emilia G. od 2000 roku była świadoma, że jest nosicielem wirusa HIV, mimo to nie informowała o tym swoich partnerów seksualnych i nie stosowała żadnych zabezpieczeń. Kobieta jest matką trójki dzieci. Dwoje z nich jest nosicielami wirusa HIV.

HIV, czyli wirus zespołu nabytego braku odporności, należy do rodziny retrowirusów. Atakuje głównie limfocyty T-pomocnicze - wywołuje AIDS. Wirus może być przenoszony drogą płciową, poprzez transfuzję krwi, używanie igieł zanieczyszczonych krwią zakażonych osób, a także poprzez łożysko lub krew w trakcie porodu oraz z mlekiem matki. Okres inkubacji wynosi od pół roku do trzech lub nawet więcej lat.