Czy w Rosji rozpoczyna się wojna religijna między Cerkwią Prawosławną i Kościołem Katolickim? Kościelni hierarchowie boją się, że może na to wskazywać wydalenie biskupa Jerzego Mazura, ordynariusza diecezji w Irkucku, a także wiele innych faktów.

"To nie jest ochłodzenie stosunków między Kościołem i Cerkwią. To jawna kampania nienawiści" – powiedział naszemu korespondentowi wikariusz generalny archidiecezji moskiewskiej, ksiądz Bogdan Seweryniuk. Świadczą o tym manifestacje prawosławnych przed kościołami, kampania prasowa, w ramach której katolikom wypomina się takie grzechy jak wyprawy krzyżowe, wreszcie wstrzymanie budowy kościoła w Pskowie.

Wydalenie biskupa Mazura oraz wyrzucenie włoskiego księdza, do którego doszło dwa tygodnie temu świadczą o tym, że do akcji prowadzonej przez Cerkiew przyłączają się także struktury państwowe – twierdzi ksiądz Seweryniuk. Dodaje, że spośród 200 księży, którzy pracują w Rosji aż 85 procent to obcokrajowcy. Trudno sobie nawet wyobrazić co się stanie, jeśli władze postąpią z nimi podobnie jak z biskupem Mazurem. "Obawiamy się o przyszłość Kościoła w Rosji. Jego istnienie stanie pod znakiem zapytania" – powiedział ksiądz wikariusz.

Tymczasem jak sugerują to przedstawiciele rosyjskich służb granicznych być może decyzja o nie wpuszczeniu do Rosji biskupa Jerzego Mazura nie jest ostateczna. Aleksandr Jeremin nie chciał ujawnić w wywiadzie dla radia "Echo Moskwy" kto podjął decyzję o uznaniu biskupa Mazura za osobę niepożądaną w Rosji. "To zawsze jest decyzja zbiorowa" - powiedział Jeremin.

Nie wpuszczeniem do Rosji biskupa Mazura oburzeni są wierni w Irkucku. Na jutro planują manifestację przeciwko decyzji władz. Sprawa wydalenia ordynariusza irkuckiego jest o tyle dziwna, że bp Mazur był znany z bardzo dobrych stosunków z władzami w Irkucku i z hierarchią Cerkwi Prawosławnej. Napięcie w stosunkach między Stolicą Apostolską a prawosławnym Patriarchatem Moskwy i Wszechrusi wzmogło się po podniesieniu przez papieża czterech dotychczasowych administratur apostolskich do rangi diecezji.

foto Archiwum RMF

12:05