Papież Jan Paweł II zaapelował we wtorek o szerszy dialog między największymi religiami świata, co jest sposobem na likwidowanie podziałów między ludźmi i narodami.

W liście skierowanym do uczestników 13. Międzynarodowego Spotkania Ludzi i Religii w Lizbonie, który odczytał w jego imieniu kardynał Edward Cassidy, papież napisał, że dialog pomaga ludziom skupić się na tym, co ich łączy. Dialog nie oznacza lekceważenia prawdziwych różnic, lecz zaprasza "wszystkich do umocnienia tej przyjaźni, która ani nie dzieli, ani nie wywołuje zakłopotania" - napisał Jan Paweł II.

Apel papieża przyjęto jako próbę złagodzenia napięcia, jakie wywołał w stosunkach między Kościołem katolickim i innymi wyznaniami dokument "Dominus Iesus", opublikowany na początku września przez watykańską Kongregację Nauki Wiary. Watykan zdecydowanie twierdził w nim, że "pełnię zbawienia można osiągnąć tylko przez katolicki i apostolski Kościół". W dokumencie przyznano, że także wyznawcy innych religii mogą osiągnąć stan łaski bożej, ale inne Kościoły nie dysponują "pełnią środków służących zbawieniu", zatem ich wyznawcy są w gorszej sytuacji niż katolicy.

Zdaniem wielu komentatorów, dokument Kongregacji Nauki Wiary przeczy podejmowanym przez cały pontyfikat Jana Pawła II wysiłkom na rzecz dialogu katolików z innymi wyznaniami. Zarzucono mu wręcz, że stawia tamę ekumenicznym inicjatywom, tak jakby w ogóle nie było 40-letniego okresu dialogu ekumenicznego między Kościołami reformacyjnymi a Kościołem katolickim.

W lizbońskim spotkaniu, zorganizowanym przez katolicką wspólnotę Sant Egidio, zajmującą się ubogimi, wzięli udział przedstawiciele różnych kultur i religii, muzułmanów, żydów, protestantów, prawosławnych i katolików.

00:35