W Rosji wchodzą dziś w życie nowe zasady przyznawania wiz i kontroli granicznej cudzoziemców. Wizy rosyjskie dzielą się od tej pory na prywatne, biznesowe, turystyczne, studenckie, humanitarne, wizy z pozwoleniem na pracę oraz wizy dla azylantów. Każdy z wjeżdżających będzie musiał udowodnić cel swojej podróży.

Będzie to działać tak, jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie, jeżeli masz wizę typu B2, to jesteś turystą i nie wolno ci pracować w biurze albo gdzie indziej - powiedziała Mariana Marczuk z biura prawniczego Baker and McKenzie, którą cytuje dziennik "Moscow Times".

Jeśli osoba naruszająca zasady ruchu wizowego zostanie wydalona, przez najbliższe 5 lat będzie miała zakaz wjazdu do Rosji.

Służby graniczne będą mogły oprócz tego odmówić wjazdu osobie, która była w Rosji skazana za poważne przestępstwo, którą uznano za zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, bądź takiej, która nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego lub znajduje się na "czarnej liście". Taki spis mogą tworzyć Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB), Służba Wywiadu Zewnętrznego (SWR), Komitet ds. Monitoringu Finansowego oraz ministerstwa: spraw zagranicznych, obrony, spraw wewnętrznych, zdrowia i sprawiedliwości.

Rosja nie wpuści na swoje terytorium także cudzoziemca, który przy poprzednim pobycie nie oddał celnikom karty migracyjnej. Dokument taki wydawany jest na granicy i podlega obowiązkowi rejestracji w ciągu 72 godzin od przybycia. Polscy obywatele przyjeżdżający pociągiem przez terytorium Białorusi często skarżą się, że białoruskie służby - pomimo obowiązku wydawania kart - nie informują ich o takim wymogu lub zasłaniają się brakiem formularzy.

Nie wiadomo, w jaki sposób nowe przepisy będą egzekwowane i czy dotkną one w sposób znaczący polskich turystów. Regulacje dotyczące wiz zaczną obowiązywać Polaków od 1 lipca, kiedy to Rosja wprowadzi dla obywateli RP obowiązek wizowy w odpowiedzi na podobny krok ze strony naszego kraju.

Foto: Archiwum RMF

10:50