Choć często narzekamy na życie w Polsce, większość z nas nie zamieniłaby go na żaden inny. Ponad połowa ankietowanych przez Instytut Badania Opinii RMF, nie chciałoby przeprowadzać się do innego kraju.

Sondaż potwierdza, że na ewentualny wyjazd zdecydowaliby się tylko ludzie młodzi, stanu wolnego i bezdzietni. Ich motywy opuszczenia ojczyzny tez są różne. Najwięcej badanych twierdzi, że zamieniłoby Polskę na kraj o cieplejszym klimacie.

Tylko dla co trzeciego ankietowanego motywacją do wyjazdu była praca. Dlaczego Polacy nie pojadą za pracą z jednego miasta w Polsce do drugiego, a przed wyjazdem za granicę nie mają oporów? Wyjaśnia psycholog Aneta Pereświed-Sołtan.

Wśród krajów do którego najchętniej wyemigrowaliby Polacy najczęściej wymieniane są Stany Zjednoczone. Na kolejnych miejscach znalazły się Włochy, Hiszpania i Anglia. Na wyjazd na stałe zdecydowałoby się jednak tylko 44 proc. respondentów.

A czy cudzoziemcy, którzy w lecie tak chętnie odwiedzają nasz kraj, zdecydowaliby się zostać w Polsce na stałe? Nie. Ja mieszkam w Niemczech i tam mi się bardzo podoba - mówi jedna ze studentek. Ze studentkami Studium Języka Polskiego dla Obcokrajowców przy Uniwersytecie Łódzkim rozmawiał Marcin Lorenc. Posłuchaj:

Zobacz też szczegółowe wyniki badań.