Przed sezonem warto sprawdzić, ewentualnie nastawić czy oczyścić system grzewczy i sprawdzić, czy grzejniki są gotowe do wypełnienia swojego zadania. Aby nie przepłacać, a jednocześnie czuć się komfortowo, należy zróżnicować temperatury w mieszkaniu czy domu.

W celu zróżnicowania temperatur zamontujmy na grzejnikach zawory termostatyczne, które można kupić za mniej niż 50 złotych za sztukę. Zawory zmniejszają przepływ wody, kiedy wzrasta temperatura w pomieszczeniu, i zwiększają go, kiedy temperatura spada. Dzięki temu w pomieszczeniu panuje stała temperatura. Taka optymalizacja poboru ciepła umożliwia ograniczenie kosztów ogrzewania.

W pomieszczeniach, w których spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia, powinno być cieplej, np. 22 stopnie. W sypialni, w nocy wystarczy 18 stopni. Trzeba pamiętać, że jednoznaczne oszczędności uzyskujemy ograniczając temperaturę w nocy o ok. 4 stopni. Większa redukcja nocnej temperatury nie przynosi oszczędności, bo do ponownego ogrzania pomieszczeń i ścian potrzebna jest zbyt duża ilość energii.

Niższa temperatura może też panować w ciągu dnia w kuchni, gdzie się ruszamy i gdzie znajdują się inne źródła ciepła, jak kuchenka i lodówka. W pomieszczeniach, w których nie przebywamy, jak spiżarnie czy garaże, temperatura może wynosić nawet tylko kilka stopni.

Domowy zegar temperatury

Jeśli wyjeżdżamy z domu np. na weekend, warto zmniejszyć temperaturę do 15 stopni. Jeśli nie ma nas dłużej, jeszcze mocniej, nawet do 12.

Dla większej oszczędności niezbędny będzie regulator czasowy. Takie urządzenie mierzy temperaturę w pomieszczeniu i steruje pracą pieca tak, by powietrze ogrzało się dokładnie do wskazanego poziomu we wskazanym czasie. Taki programowany regulator pozwala zatem dodatkowo zróżnicować temperaturę w ciągu doby, czy tygodnia. Programowane regulatory bezprzewodowe można umieścić w dowolnym miejscu w domu. Umożliwią w ten sposób osiągnięcie pożądanej temperatury w dowolnym pomieszczeniu. 

Daj przestrzeń grzejnikom

Efektywność ogrzewania zapewni odpowiednie użycie grzejników. Nie powinny być niczym przykryte ani do niczego przylegać. Nie powinny być również obudowane. Taka wolność dla grzejników zapewni odpowiedni obieg ciepłego powietrza. Skuteczność grzejników może zwiększyć założenie ekranów z aluminium na ścianę. Będą odbijać ciepło w stronę pomieszczenia.