Najsłynniejszy Belg świata czyli Tintin, bohater znanych i lubianych komiksów obchodzi dziś 75 urodziny. Od dziesiątego stycznia 1929 roku, kiedy pojawił się po raz pierwszy w jednej z brukselskich gazet komiks o przygodach Tintina został wydany prawie we wszystkich językach świata, także po polsku.

Ojcem Tintina był belgijski rysownik Herge. Tintin to reporter, może jeden z pierwszych dziennikarzy dochodzeniowych. Zwiedził prawie cały świat. Swoje reportaże zaczął 75 lat temu od podróży do kraju Sowietów, gdzie prawie cudem wyrwał się z rąk bolszewików.

Tintin to jednak dziwny dziennikarz, który nie nagrywa, nie notuje a nawet nic nie pisze. On przeżywa swoje przygody, walczy ze złem i ratuje przyjaciół z opresji. Wszyscy kochają tego chłopca z charakterystycznym czubem blond włosów na głowie.

Do fanów Tintina należy także belgijski minister finansów, który zadbał o to aby chłopiec znalazł się w portfelach. Z okazji urodzin wybito srebrne 10 euro z portretem małego reportera i jego wiernego druha, białego foksteriera. Ta niezwykła moneta ma wartość 31 euro a w przyszłości będzie prawdopodobnie bezcenna.

18:50