Wyprzedza nas 26 państw Unii Europejskiej, słabiej wypada tylko Rumunia. Mowa o najnowszym rankingu Global Innovation Index 2015, określającym poziom innowacyjności poszczególnych krajów, w którym Polska zajęła 46. miejsce (oczko niżej niż w roku ubiegłym). Zestawienie, w którym sklasyfikowanych zostało 141 państw, otwierają Szwajcaria i Wielka Brytania.

Trzecią pozycję zajmuje Szwecja, tuż za nią jest Holandia. Pierwszym nieeuropejskim krajem w zestawieniu są Stany Zjednoczone, które w tym roku uplasowały się na piątym miejscu.

W rankingu zestawiono kraje także pod względem efektywności innowacji (Efficiency Ratio). Wskaźnik ten pokazuje sensowność nakładów na innowacje. Pod tym względem Polska uplasowała się dopiero na 93. pozycji.

Krzysztof Szubert z BCC przypomina, że nakłady na polską innowacyjność to zaledwie 1 proc. PKB, czyli poziom 17-18 mld złotych. Ekspert zwraca również uwagę, że tematy innowacyjności, innowacyjności gospodarki i nowoczesnych technologii są praktycznie pomijane przez partie polityczne w toku kampanii parlamentarnej. To dziwi, bo jest to segment gospodarki zdecydowanie przyszłościowy, szczególnie w kontekście młodych ludzi, do których partie polityczne chcą adresować swój przekaz - zaznacza Szubert.

Raport "The Global Innovation Index 2015 - Effective Innovation Policies for Development" jest opracowywany cyklicznie m.in. przez Uniwersytet Cornella. Tegoroczna edycja jest już ósmą z rzędu i obejmuje 141 gospodarek, co stanowi 95,1 proc. ludności na świecie i 98,6 proc. światowego produktu krajowego brutto.

(edbie)