22 czerwca w Rzymie odbędzie się spotkanie przywódców Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch, poświęcone kryzysowi finansowemu w Unii Europejskiej. Taką informację podał dziś francuski dziennik "Le Figaro", który powołuje się na źródła we włoskim rządzie. Debatę czwórki liderów zaproponował premier Włoch Mario Monti.

Do Rzymu mają przyjechać: kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Francois Hollande i premier Hiszpanii Mariano Rajoy. Na razie trudno znaleźć odpowiadający wszystkim uczestnikom termin spotkania. Angela Merkel początkowo chłodno zareagowała na propozycję rozmów, które - zdaniem Montiego - należy koniecznie przeprowadzić przed zaplanowanym na 28-29 czerwca oficjalnym szczytem UE w Brukseli.

Rzecznik Montiego nie potwierdził terminu spotkania w stolicy Włoch. Zasugerował jednak, że dojdzie do niego po 17 czerwca. Ta data ma szczególne znaczenie dla Grecji i Francji. 17 czerwca mieszkańcy obu krajów będą wybierać nowych parlamentarzystów.

Unia szuka sposobów na wyjście z kryzysu

Sytuacja gospodarcza UE była w środę tematem nieformalnego szczytu w Brukseli. Podczas spotkania po raz kolejny uwidoczniła się różnica zdań między zwolennikami polityki oszczędności, do której należy Merkel, oraz Hollande'em i Montim - zwolennikami większego zaangażowania na rzecz wzrostu i ożywienia gospodarczego, w tym emisji euroobligacji. Na zakończenie szczytu przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy przyznał, że pomysł euroobligacji był wskazywany przez członków spotkania w kontekście długoterminowego projektu, jakim jest pogłębienie fiskalnej i gospodarczej integracji strefy euro. Dodał, że należy zbadać prawne możliwości wdrożenia projektu wspólnych papierów dłużnych strefy euro.