No i w końcu się doczekaliśmy. Były szef Rezerwy Federalnej po raz pierwszy głośno stwierdził, że gospodarka USA jest w recesji. W wywiadzie dla sieci CNBC Alan Greenspan dodał, że należałoby sięgnąć do funduszy publicznych, aby rozwiązać kryzys kredytowy.

Greenspan po raz kolejny bronił swoich decyzji jako szefa Fed przed oskarżeniami, że polityka Rezerwy Federalnej przyczyniła się do obecnego kryzysu na rynkach finansowych. Dodał, że ówczesna polityka monetarna Fed była racjonalnie konstruowana, w oparciu o dane makro w tamtym czasie.

Z kolei bankowcy z Fed sygnalizują, że Rezerwa Federalna może spowolnić tempo obniżek stóp procentowych. Spodziewają się, że gospodarka USA może skurczyć się w pierwszej połowie roku. Niektórzy z członków Fed przewidują nawet przedłużający i nasilający się okres spowolnienia.

Fed obniżył stopy procentowe w tym roku już o 2 punkty procentowe. To najszybsze tempo obniżek od 20 lat. Stopa funduszy federalnych wynosi 2,25 proc. wobec 5,25 proc. we wrześniu 2007 roku. Analitycy oceniają, że Fed zrobi przerwę w zmianach stóp procentowych, kiedy w czerwcu stopa funduszy federalnych znajdzie się na poziomie 1,75 proc.