Prawie 80 procent Polaków po pięćdziesiątce nie korzysta z internetu - wynika badań CBOS-u. "Cyfrowi Latarnicy" mają to zmienić. Specjalnie przeszkolone osoby pokażą, jak poruszać się po wirtualnym świecie. Projekt przygotowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Jak podaje CBOS, prawie 10 milionów Polaków, którzy skończyli 50 lat, nie korzysta z internetu. Najwięcej czasu w sieci spędzają młodzi ludzi. Ponad 93 procent w wieku od 16 do 24 lat jest internautami. Problem w tym, że polskie społeczeństwo się starzeje i "wykluczonych cyfrowo" będzie przybywać. Dla Polaków oznacza to ograniczony dostęp do informacji, bo coraz częściej firmy zamieszczają ogłoszenia tylko w sieci. Jest taniej i szybciej, więc przedsiębiorcy chętnie korzystają z takiego rozwiązania.

Powinniśmy pamiętać, że internet pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Przez stronę "www" możemy szybko umówić się do lekarza bądź zrobić zakupy. Internet to także szansa na nawiązanie nowych znajomości. Z badań CBOS-u wynika, że połowa użytkowników globalnej sieci, korzysta przede wszystkim z portal społecznościowych. Znalezienie starych znajomych ze szkoły podstawowej, z wojska lub z poprzedniej pracy? Nic prostszego.

Osoby, które nie korzystają z internetu, mają o nim złe zdanie. Zazwyczaj wynika to ze złych doświadczeń albo z zasłyszanych opinii. Internetowe konto bankowe nie jest bezpieczne, podczas zakupów w sieci można trafić na oszusta - to tylko niektóre argumenty. Poza tym nie-internauci boją się, że nie nauczą się obsługi internetu i komputera. To wszystko sprawia, że dla osób starszych, sieć wydaje się nieprzyjazna i skomplikowana.

Jak przełamać strach? Wystarczy pokazać, że wirtualny świat może być barwny, przyjazny i pożyteczny. Właśnie tym zajmą się tzw. "Latarnicy Cyfrowi". Taka grupa internetowych nauczycieli, która ma powstać w połowie przyszłego roku, będzie liczyć ok. 2600 osób.

Chcemy zbudować grupę aktywnych liderów, działających lokalnie, ale połączonych wspólną pasją. Poszukujemy ludzi, którzy będą umieć i chcieć pomóc innym w pokonaniu nieufności, obaw i barier psychicznych w zapoznaniu się z praktycznymi korzyściami z poruszania się po cyfrowym świecie - mówi prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie" - Krzysztof Głomb.

Wsparciem dla "latarników" będzie portal z poradami ekspertów: informatyków, pedagogów, socjologów, psychologów i samorządowców. Największe wyzwanie, jakie stoi przed programem, to przełamanie mentalnych barier - wszak przyzwyczajenie jest drugą naturą człowiek. Właśnie tę naturę trzeba będzie zmienić.