Maria Skłodowska-Curie jest jedyną kobietą, której wizerunek pojawił się na współczesnym polskim banknocie. W listopadzie 2011 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł. W ten sposób upamiętnił 100. rocznicę przyznania wybitnej uczonej Nagrody Nobla.

Na przedniej stronie banknotu umieszczono wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie oraz widok budynku Sorbony w Paryżu. Na stronie odwrotnej pojawił się wizerunek medalu wręczanego osobom wyróżnionym Nagrodą Nobla, cytat z wypowiedzi Marii Skłodowskiej-Curie na temat radu ("Rad wykryłam, lecz nie stworzyłam, więc nie należy do mnie, a jest własnością całej ludzkości") oraz widok budynku Instytutu Radowego w Warszawie.

W 2011 roku uczona pojawiła się na polskich banknotach po raz drugi w historii. Pierwszy, o nominale 20 tysięcy złotych, został wycofany z obiegu w związku z denominacją złotego w 1995 roku.

W USA ruszyła właśnie kampania, by na 20-dolarowym banknocie pojawiła się kobieta! Można głosować na jedną z piętnastu pań. Do wyboru - na przykład była pierwsza dama Eleonora Roosevelt. Gdybyście mogli wybierać, wizerunek której z Polek pojawiłby się na banknocie? (GŁOSUJ PONIŻEJ)

Kobiet - na polskich banknotach - było jak na lekarstwo. Nie licząc wizerunków kobiet rolników natrafiliśmy na królową Jadwigę Andegaweńską i Emilię Plater. Wniosek jest jeden: w portfelu rządzi mężczyzna. 

W portfelu rządzi mężczyzna

Przed denominacją w 1995 roku spoglądali na nas między innymi: Tadeusz Kościuszko, Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Stanisław Staszic, Henryk Sienkiewicz i Ignacy Jan Paderewski. Podobizna tego ostatniego pojawiła się na banknocie o nominale dwa miliony złotych.

Teraz - po denominacji - także "górą" są mężczyźni. Na banknocie o nominale 100 złotych umieszczono portret króla Władysława II Jagiełły. Stronę odwrotną zdobi Orzeł Biały na tarczy herbowej z nagrobka króla. Poniżej tarczy umieszczono hełm, płaszcz krzyżacki oraz dwa miecze nawiązujące do zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Z lewej strony tarczy widnieje zarys zamku krzyżackiego w Malborku.

Banknot o nominale 50 złotych zdobi portret króla Kazimierza III Wielkiego. Z jego prawej strony widnieje ukoronowana litera "K" z monogramu królewskiego z drzwi katedry na Wawelu, a w tle ornament gotycki.

Odwrotną stronę zdobi Orzeł Biały z pieczęci króla Kazimierza III Wielkiego, a poniżej widać berło i jabłko - insygnia królewskie. W tle widnieje panorama Krakowa i Kazimierza z drzeworytu Hartmanna Schedla, podróżnika niemieckiego z końca XV wieku.

Na banknocie o nominale 20 złotych widnieje portret króla Bolesława I Chrobrego. Z jego lewej strony znajduje się portal romański, zaś z prawej korona młodego dębu z Drzwi Gnieźnieńskich ze sceny wystawienia zwłok św. Wojciecha.

Stronę odwrotną zdobi srebrny denar Bolesława I Chrobrego z sylwetką ptaka i napisem PRINCES POLONIE. Z lewej strony umieszczono wizerunek rotundy św. Mikołaja w Cieszynie, a z prawej - lwa rozpiętego na wici roślinnej z obramowania Drzwi Gnieźnieńskich.

Banknot o nominale 10 złotych zdobi portret księcia Mieszka I. Z jego lewej strony przedstawiono dwie rozety inspirowane wzorem z posadzki katedry gnieźnieńskiej, z prawej - roślinny motyw spotykany na romańskich naczyniach liturgicznych.

Na odwrotnej stronie umieszczono srebrny denar z wizerunkiem kopuły kaplicy lub wyobrażeniem korony z krzyżykiem. Po obu stronach denara znajdują się stylizowane kolumny romańskie z opactwa benedyktynów w Tyńcu.

(es)