Biurowy pakiet Microsoft Office to jedno z najchętniej używanych narzędzi zarówno przez użytkowników domowych, jak i korporacyjnych. Daje możliwość tworzenia i edytowania dokumentów różnego typu, doskonale ułatwiając codzienną pracę przy komputerze. Od niedawna na rynku obecny jest pakiet aplikacji biurowych Microsoft 365, który docelowo ma zastąpić Microsoft Office 2021. Czy można kupić jeszcze zestaw aplikacji na licencji wieczystej czy do dyspozycji użytkowników pozostaje już jedynie dostęp na licencji ograniczonej czasowo?

Czym różni się pakiet Office 2021 od pakietu Microsoft 365?

Na pierwszy rzut oka oba pakiety oprogramowania Office mogą wydawać się bliźniaczo podobne, ale różnic między nimi jest sporo. Przyjrzyjmy się im po kolei.

Zakres możliwości

Office 2021 oraz Microsoft 365 to pakiety, które występują w kilku odsłonach, dopasowanych do różnych grup odbiorców. Jeśli chodzi o starszą odsłonę, można wyróżnić przede wszystkim:

  • wersję dla użytkowników domowych i uczniów, w skład której wchodzi Word, Excel, PowerPoint oraz OneNote;
  • wersję dla małych firm, gdzie dodatkowo pojawia się klient pocztowy Outlook;
  • warianty dla firm, które potrzebują czegoś więcej niż podstawowe aplikacje uzupełniono o Access oraz Publisher.

W przypadku Microsoft 365 oprogramowanie do użytku domowego, zarówno Personal, jak i Family, jest nieco bardziej rozbudowane, ponieważ przypomina wariant biznesowy Office 2021 - zawiera wszystkie aplikacje, które tam występują, a także pakiet usług online. Dodatkowo zostało uzupełnione o dostęp do chmury, gdzie każdy z użytkowników może przechowywać dane.

Z kolei wersje biznesowe otrzymały dodatkowo dostęp do usług chmurowych, przydatnych przy komunikacji członków zespołu i pracy nad wspólnym projektem. Wśród nich znalazły się SharePoint, Yammer, Exchange oraz Microsoft Teams. Nowe funkcje automatycznej aktualizacji powodują, że użytkownik nie musi każdorazowo monitorować update’ów oprogramowania, ponieważ są one pobierane i instalowane automatycznie.

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku starszej odsłony pakietu biurowego jest ona po prostu instalowana na dysku twardym komputera. Jeśli chodzi o Microsoft 365, część usług jest dostępna z dysku, ale niektóre (np. Exchange i SharePoint) to usługi chmurowe, dostępne wyłącznie online.

Licencja

Jeśli chodzi o Office 2021, sprawa wygląda prosto. Każda wersja oprogramowania dostępna jest w licencji wieczystej. W praktyce oznacza to, że wystarczy zapłacić za nie jeden raz i z poszczególnych aplikacji można korzystać bezterminowo.

Aplikacje dostępne w ramach Microsoft 365 są dostępne w trybie licencji czasowej. Oznacza to konieczność odnawiania 12-miesięcznej subskrypcji i cyklicznych opłat. Oczywiście w obu przypadkach cena jest różna - dostęp dożywotni jest znacznie droższy niż odnawialna licencja.

Z licencją wiąże się jeszcze kwestia liczby obsługiwanych stanowisk. Dla generacji Office z licencją wieczystą zawsze jest to jedno urządzenie. W przypadku pakietu Microsoft 365 liczba użytkowników różni się w zależności od wykupionego pakietu. W przypadku wersji Personal jest to jeden użytkownik i maksymalnie pięć stanowisk. Z kolei wariant Family może obsługiwać maksymalnie 6 użytkowników, spośród których każdy może korzystać z oprogramowania jednocześnie na 5 urządzeniach i otrzymuje wydzieloną dla siebie przestrzeń w chmurze OneDrive.

Cena

Decyzja o zakupie Office 2021 pociąga za sobą wydatek od około 600 do ponad 2 tysięcy złotych w zależności od wybranej wersji pakietu. W przypadku nowszego Microsoft 365 najprostszą wersję - Personal - można kupić już za około 200 zł. Aplikacje w wydaniu rodzinnym nie są wiele droższe. Pakiety dla firm to wydatek rzędu 500-600 zł.

Czy obecnie można mieć pakiet Office na stałe?

Jeśli chcesz mieć dostęp do narzędzi biurowych pakietu Office bez konieczności odnawiania licencji, jest to możliwe, ale wyłącznie w przypadku Office 2021. Nowsze oprogramowania jest już udostępniane subskrypcyjnie. Trzeba jednak pamiętać, że każdy producent obejmuje swoje produkty wsparciem technicznym przez ograniczony czas. Można spodziewać się, że za kilka lat pomoc dla użytkownika Office 2021 wygaśnie i nie będzie można też liczyć na kolejne łatki i poprawki. Microsoft 365 jest nadal młodym oprogramowaniem, które będzie wspierane jeszcze przez długi czas.

Który pakiet Office wybrać? 2021 czy 365?

Wybór między Office 2021 a 365 może wydawać się trudny, ale w rzeczywistości sprowadza się do odpowiedzi na pytania o to, z jakich aplikacji chcemy korzystać, ile chcemy zapłacić za software i czy priorytetem jest stabilność czy perspektywiczność i dostęp do stale rozwijanego software’u.

Osoby, które chcą po prostu mieć dostęp do pakietu biurowego, ale nie zależy im na nowoczesnych rozwiązaniach i ciągłych aktualizacjach, mogą wybrać Office 2021. To stabilny zestaw programów oferujących bogate możliwości. Użytkownicy poszukujący najnowszych rozwiązań i zwiększonego bezpieczeństwa, a także firmy, które pracują zespołowo, mogą rozważyć zakup Microsoft 365.

Gdzie kupić pakiet Microsoft Office?

Wybór odpowiedniego pakietu powinien być poprzedzony dokładną analizą ofert rynkowych. Pełną gamę produktów cyfrowych marki Microsoft znajdziesz w sklepie Soft360. To doświadczony dostawca oprogramowania, który oferuje swoim klientom pomoc przy wyborze software’u oraz wsparcie pozakupowe.

Każdy program kupowany w Soft360 jest oferowany wraz z certyfikatem legalności. To potwierdzenie, że produktu cyfrowego można używać legalnie, bez ryzyka naruszenia umowy licencyjnej. Legalność programów jest bardzo ważna zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i dla firm. Nie tylko gwarantuje stabilne działanie aplikacji, ale także nie rodzi niebezpieczeństwa konfliktu z prawem i odpowiedzialności.