Tak to bywa z innowacyjnymi technologiami, że po pewnym czasie mogą być wypierane z rynku przez nowsze, korzystniejsze rozwiązania i na zawsze odchodzą w niepamięć. Podobny los czeka zapewne technologię 3G, z której dalszego wspierania wycofują się najwięksi giganci rynku telekomunikacyjnego. Może to oznaczać problemy dla właścicieli niektórych telefonów.

Nadchodzi kres 3G

Jako pierwsza w naszym kraju na ten krok zdecydowała się sieć T-Mobile, której przedstawiciele ogłosili, iż zrezygnują ze świadczenia usług związanych z tą technologią w drugim kwartale 2023 roku. Wyjątek stanowić będą pewne nieduże obszary, w których będzie ona jeszcze aktywna do końca roku.

Innym operatorem, który ogłosił rezygnację z 3G, jest Orange. Firma zapowiedziała, że od drugiej połowy września tego roku zacznie ją stopniowo wyłączać. Pojawiają się głosy, że cały proces ma potrwać do 2025 roku. Pozostali główni operatorzy w naszym kraju (sieć Play oraz Plus) nie ogłosili dotychczas swoich planów związanych z wyłączeniem 3G, jednak można się spodziewać, że niedługo to nastąpi. 

A wówczas niektóre telefony przestaną obsługiwać połączenia internetowe i pojawi się konieczność ich zastąpienia. Jeśli i Ciebie to czeka, przed wymianą urządzenia na nowe usuń swoje dane - o tym, jak skasować konto Google, przeczytasz na stronie https://komorkomat.pl/jak-usunac-konto-google-z-telefonu/.

Uwolnić częstotliwość

Aktualnie standardem jest 4G, które daje użytkownikom możliwość pobierania danych przy prędkości 300 MB/s. Osoby korzystające na co dzień z 5G z doświadczenia wiedzą, że oferowane przez tę technologię prędkości na poziomie 1 Gb/s stanowią ogromny krok naprzód w porównaniu do poprzednich rozwiązań.

Warto zaznaczyć, że modernizacja sieci jest konieczna. Z 3G korzysta coraz mniejsze grono użytkowników, a wykorzystywane przez tę technologię pasma mają ograniczoną pojemność. Aby coraz popularniejsza technologia 5G mogła osiągnąć pełnię swoich możliwości, nieodzowne staje się systematyczne wyłączanie dawnej infrastruktury w celu pełnego uwolnienia mocy. O ile 2G jest bowiem niezbędne, o tyle z 3G można zrezygnować bez negatywnych konsekwencji dla firm telekomunikacyjnych, producentów sprzętu i samych użytkowników.

Nadajniki LTE mnożą się dziś jak grzyby po deszczu, dzięki czemu możliwości związane z szybkim przesyłem danych bezustannie rosną. Szacuje się, że już w niedalekiej przyszłości prędkości oferowane przez 5G mogą osiągać nawet 20 Gb/s. Jeśli chcesz się zorientować, czy Twój telefon obsługuje najnowsze rozwiązania, rzuć okiem na jego specyfikację techniczną. Z kolei z informacji dostępnych w artykule na stronie https://komorkomat.pl/jak-sprawdzic-czy-telefon-jest-na-raty/ dowiesz się, jak sprawdzić, czy telefon został kupiony na raty.

Co to oznacza dla użytkowników?

W konsekwencji działań największych operatorów w naszym kraju już niedługo 10-letni smartfon będzie nadawał się wyłącznie do dzwonienia i wysyłania SMS-ów. Standard LTE staje się powoli absolutną podstawą w przypadku telefonów komórkowych i jeżeli szukasz urządzenia oferującego dostęp do technologii 5G, bez problemu znajdziesz tego typu komórkę w ofertach wszystkich największych dostawców usług telekomunikacyjnych, salonach GSM czy sieciach z elektroniką.

Wyłączenie 3G może powodować, że przestanie działać także pozostała elektronika, na swój sposób uzależniona od tej technologii. Sprawdź pod tym kątem urządzenia takie jak np. terminale płatnicze czy monitoring, a także kartę SIM w swoim telefonie. W razie problemów z uruchomieniem czy działaniem urządzenia warto mieć pojęcie o odzyskiwaniu zdjęć ze smartfona, o czym przeczytasz na stronie https://komorkomat.pl/odzyskiwanie-zdjec-z-telefonu/.