Dokładnie o godzinie 6:14 we wtorek Słońce znalazło się w punkcie równonocy wiosennej, rozpoczynając tym samym astronomiczną wiosnę. Przyroda budzi się do życia - drzewa wypuszczają pąki, zew wiosny poczuły również zwierzęta. Było to słychać także w Faktach RMF FM.

W pierwszym dniu astronomicznej wiosny zaprosiliśmy Was do zabawy. Przez cały dzień w Faktach RMF FM i na RMF24.pl słuchaliście i zgadywaliście, które zwierzęta dają głośno o sobie znać.

Jedenasta zagadka: Pingwin

Posłuchaj, jak robi pingwin :-)

Ostatni odgłos, jaki Wam zaprezentowaliśmy - w Faktach o 19:00, to pingwin. Prawidłową odpowiedź odgadła połowa z Was. Co czwarty głosujący wybierał skowronka, a co piąty krewetkę.

Dziesiąta zagadka: Żubr

Posłuchaj, jak robi żubr :-)

Odgłos żubra usłyszeliście w Faktach o 18:00. I również tym razem odgadliście prawidłową odpowiedź! Żubr zebrał 50 procent Waszych głosów, zostawiając w pokonanym polu łosia i renifera.

Dziewiąta zagadka: Tygrys

Posłuchaj, jak robi tygrys :-)

Ani gepard, ani puma. W Faktach o 17:00 usłyszeliście odgłosy, jakie wydaje tygrys. Prawidłową odpowiedź wskazała połowa z Was. Pozostali podzielili się po równo na zwolenników pumy i geparda.

Ósma zagadka: Żuraw

Posłuchaj, jak robi żuraw :-)

W Faktach o 16:00 zaprezentowaliśmy Wam odgłosy, jakie wydaje żuraw. Po raz kolejny nie mieliście niemal żadnych kłopotów z odgadnięciem prawidłowej odpowiedzi. W naszej sondzie padło aż trzy czwarte celnych wskazań!

Siódma zagadka: Szympans

Posłuchaj, jak robi szympans :-)

To odgłos szympansa usłyszeliście w Faktach o 15:00. Zdecydowana większość z Was - aż trzy czwarte! - nie miała kłopotu z rozpoznaniem go. Goryl i orangutan zgarnęli po kilkanaście procent wskazań.

Szósta zagadka: Słoń afrykański

Posłuchaj, jak robi słoń afrykański :-)

W Faktach o 14:00 usłyszeliście odgłos słonia afrykańskiego. Zagadka chyba nie była trudna, bo poprawną odpowiedź wskazało aż 51 procent z Was. Pozostałe zwierzęta podzieliły się Waszymi głosami niemal po równo.

Piąta zagadka: Hipopotam

Posłuchaj, jak robi hipopotam :-)

W Faktach o 13:00 zaprezentowaliśmy Wam odgłos hipopotama. Okazało się, że ta zagadka była trudna. Hipopotama wskazało jedynie 28 proc. głosujących. Zdecydowana większość z Was - aż 64 proc. - wskazało na słonia morskiego. 8 proc. z Was uznał, że odgłos z godziny 13:00 to rżenie konia.

Czwarta zagadka: Jeleń

Posłuchaj, jak robi jeleń :-)

W Faktach o 12:00 zaprezentowaliśmy Wam odgłos jelenia. Większość z Was nie miała problemu ze wskazaniem właściwego zwierzęcia. Prawidłowo odgadło 75 proc. z Was. Tylko 20 proc. uznało, że ten odgłos wydaje foka, a 5 proc., że krowa.

Trzecia zagadka: Czerwonak chilijski

Posłuchaj, jak robi czerwonak chilijski :-)

W Faktach o 11:00 zaprezentowaliśmy Wam odgłos czerwonaka chilijskiego, czyli flaminga. Ta zagadka okazała się trudniejsza. Tylko 23 proc. z Was właściwie rozpoznało ten odgłos. Większość z Was - 62 proc. uznała, że była to gęś. 15 proc. wskazało mewę.

Druga zagadka: Dzik

Posłuchaj, jak robi dzik :-)

W Faktach o 10:00 zaprezentowaliśmy Wam dźwięk, jaki wydaje dzik. Ponownie większość z Was prawidłowo rozpoznało ten odgłos. 71 proc. z Was wskazało właśnie dzika. 29 procent wskazało świnię. Tylko jeden procent z Was uznała, że chodzi o słonia.

Pierwsza zagadka: Bocian

Posłuchaj, jak robi bocian :-)

W Faktach o 9:00 zaprezentowaliśmy Wam dźwięk, jaki wydaje bocian. Prawidłowo rozpoznało ten odgłos 72 proc. z Was, 16 proc. niesłusznie wskazało, że jest to dzięcioł, a 12 proc., że to czapla. Słuchajcie Faktów RMF FM i zaglądajcie tutaj często. Co godzinę kolejne zagadki.