Wielki Czwartek, czyli pierwszy dzień Triduum Paschalnego, to święto ustanowione na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy. Dzień, gdy we wszystkich kościołach milknie muzyka i gasną wieczne lampki, które cały rok płoną w świątyniach. A także dzień o niezwykle bogatej ludowej tradycji, gdy nie palono w piecu, by nie skrzywdzić duszy, która mogła się tam schować.

O tych bardzo ważnych dla chrześcijan dniach Triduum Paschalnego będziemy również mówić w Faktach RMF FM do 14.

Wielki Czwartek to w kościele katolickim niezwykle ważne święto. To właśnie wtedy Chrystus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. Przed południem w kościołach katedralnych odprawia się tzw. Mszę Krzyżma, kiedy święci się oleje, potrzebne do udzielania sakramentów. Oliwa była niegdyś środkiem wzmacniającym i leczniczym, a gałązki drzewa oliwnego - symbolem pokoju. Dlatego Kościół tak szeroko wykorzystuje ją w swych obrzędach.

W pozostałych świątyniach odprawia tylko jedną mszę - mszę Wieczerzy Pańskiej. Jej liturgia jest wyjątkowa. Podczas śpiewu "Chwała na wysokości Bogu" biją wszystkie dzwony. Potem milkną, by ponownie zabrzmieć dopiero podczas Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę...

Ale w Faktach RMF FM, na które zaprasza Ewa Kwaśny, będziemy także śledzić genewskie spotkanie szefów dyplomacji USA, Unii Europejskiej, Rosji i Ukrainy; zobaczymy co z niego wyniknie. Będzie też "mała matura" i cenne wskazówki nauczycieli dla gimnazjalistów, którzy po świętach przystępują do egzaminu kończącego szkołę.