"Ja bym najchętniej Trybunał Konstytucyjny rozwiązała" - stwierdziła w Porannej rozmowie w RMF FM Anna Maria Żukowska, dodając, że kontrola konstytucyjna powinna być rozproszona, a "w krytycznych sytuacjach powinien wypowiadać się Sąd Najwyższy". Posłanka poinformowała ponadto, że kandydatką na prezydenta Warszawy zostanie najprawdopodobniej Magdalena Biejat.

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Anna Maria Żukowska: Najchętniej rozwiązałabym Trybunał Konstytucyjny

Lewica - mimo że nie wystartuje w wyborach samorządowych wspólnie z Koalicją Obywatelską - chce powiększyć swój stan posiadania w sejmikach. W tej chwili ma jedynie 11 radnych w całym kraju.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Anna Maria Żukowska: Najchętniej rozwiązałabym Trybunał Konstytucyjny

Myślę, że (po wyborach będziemy mieć - przyp. red.) więcej niż tych 11 - powiedziała Anna Maria Żukowska. Kiedy zdobywaliśmy te 11 mandatów, szliśmy wyłącznie jako SLD, teraz również z Partią Razem. Mieliśmy 6,75 proc., teraz średnia sondażowa daje nam ok. 10 proc., więc daje to szansę na więcej mandatów - dodała.

Czy Lewica ma pomysł jak przekonać wyborców w Warszawie, żeby głosowali na nią, a nie na Rafała Trzaskowskiego i KO?

Przedstawimy inną wizję miasta - taką, która mówi o zrównoważonym rozwoju, o tym, że jeżeli już rozkopujemy połowę miasta, to przy tej jednej okazji, kiedy są i korki, i trudności z transporcie publicznym, to zróbmy np. drogi dla rowerów, zróbmy szersze chodniki. Miasto - naszym zdaniem - powinno być bardziej przyjazne pieszym - powiedziała.

Decyzja w sprawie kandydatury @MagdaBiejat na prezydenta @warszawa zapadnie w cigu kilku dni. W Radzie Warszawy chcemy utworzy klub (w tej chwili Lewica ma tam dwoje radnych - red.) - powiedziaa @AM_Zukowska w Porannej #RozmowaRMF pic.twitter.com/nl9UeTlrXr

Rozmowa_RMFFebruary 7, 2024

Przewodnicząca klubu Lewicy potwierdziła, że to Magdalena Biejat najprawdopodobniej zostanie kandydatką Lewicy na prezydenta Warszawy. Decyzja w tej sprawie zapadnie w ciągu kilku dni.

Partia, która zaniecha wystawienia kandydata na prezydenta stolicy, jak i kraju, po prostu przestaje istnieć, jak Unia Wolności. Nawet jak jest trudno, trzeba walczyć - mówiła.

Będziemy w Warszawie walczyć o głosy wyborców, którzy chcą innego podejścia do budownictwa mieszkaniowego, którzy uważają, że Warszawa wyprzedaje lokale komunalne, nie remontuje tych, które są. (Tak robi - przyp. red.) Rafał Trzaskowski, a wcześniej Hanna Gronkiewicz-Waltz. W samorządzie chcemy zdobyć wpływ na to, żeby móc takie decyzje kontrować, blokować i je zmieniać. Po to startujemy - dodała.

W tej chwili Lewica ma dwóch radnych w Radzie Warszawy. Chcemy mieć klub w radzie miasta. To jest jeden z celów, jeżeli chodzi o Warszawę - tłumaczyła.

"Kontrola konstytucyjna powinna być rozproszona"

W Porannej rozmowie w RMF FM poruszono również kwestię Trybunału Konstytucyjnego. Ja bym najchętniej TK rozwiązała, ale oczywiście nie mamy takiej większości. Uważam, że powinna być rozproszona kontrola konstytucyjna, a w krytycznych sytuacjach powinien wypowiadać się Sąd Najwyższy - powiedziała Anna Maria Żukowska.

Nie da się zmienić konstytucji, bo nie mamy takiej większości - to (tylko) w świecie idealnym. Natomiast w świecie nieidealnym - myślę, że po prostu trzeba poczekać, aż skończy się kadencja sędziów, którzy zostali nominowano przez Prawo i Sprawiedliwość - dodała.

Ja bym najchtniej @TK_GOV_PL rozwizaa, kontrola konstytucyjna powinna by rozproszona, a w krytycznych sytuacjach powinien wypowiada si @SN_RP_ - powiedziaa w Porannej #RozmowaRMF @AM_Zukowska pic.twitter.com/seDs5EBlnt

Rozmowa_RMFFebruary 7, 2024

Media informowały niedawno, że koalicja rządząca szykuje uchwały stwierdzające nieważność wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Szczegóły w Porannej rozmowie w RMF FM ujawniła przewodnicząca klubu Lewicy.

Na tej podstawie - tak jak do tej pory - będziemy oceniać, że uchwały czy orzeczenia podjęte przez Trybunał Konstytucyjny w tym składzie, który zawiera w sobie sędziów-dublerów, nie będą przez nas respektowane - stwierdziła.

Co z projektami ustaw liberalizującymi aborcję?

W programie poruszono również kwestię projektów ustaw liberalizujących aborcję. Do Sejmu wpłynęły trzy takie projekty - dwa autorstwa Lewicy i jeden Koalicji Obywatelskiej. Kiedy zostaną one poddane pod głosowanie?

Mam nadzieję, że niebawem, że zostanie - zgodnie z zapowiedzią pana marszałka (Sejmu) - powołana komisja nadzwyczajna ds. rozpatrywania tych wszystkich projektów. (Szymon Hołownia) wahał się jeszcze, czy jego partia będzie składała projekt. Myślę, że najprawdopodobniej nie, więc będą trzy projekty - poinformowała.

Kto zagłosuje za wspomnianymi ustawami? Robert Mazurek zauważył, że KO i Lewica potrzebuje 46 głosów od koalicjantów, by je przeforsować.

Myślę, że część Trzeciej Drogi może zagłosować za którymś z tych rozwiązań. (...) Myślę, że być może opinia społeczna przekona pozostałych, że po to zostali wybrani (...), żeby zmienić te przepisy - zaznaczyła.