Justyna Kowalczyk zajęła czwarte miejsce w sprincie na 1 km techniką dowolną w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich w Oslo. Zwyciężyła trzykrotna mistrzyni olimpijska z Vancouver Norweżka Marit Bjoergen. Kowalczyk już wcześniej wywalczyła trzy Kryształowe Kule: za triumf w klasyfikacji generalnej PŚ oraz na dystansach i w sprintach.

Polska narciarka awansowała do ćwierćfinału z najlepszym czasem, wygrała też bieg ćwierćfinałowy, wyprzedzając m.in. Bjoergen. W półfinale wielkie rywalki z igrzysk w Vancouver ponownie się spotkały i tym razem Norweżka była minimalnie lepsza. Trzeci ich niedzielny pojedynek, w finale, zakończył się zdecydowanym zwycięstwem Bjoergen. Narciarka z Kasiny Wielkiej wyraźnie opadła z sił na finiszu i dała się jeszcze wyprzedzić Amerykance Kikkan Randall oraz Rosjance Natalii Korostieliewej.

Kowalczyk: Jestem w dobrej formie, chcę startować do końca

Na mecie Kowalczyk była jednak zadowolona i uśmiechnięta. Czwarte miejsce to bardzo dobry wynik i bardzo się cieszę. To jest sprint i walka jest bardzo specyficzna. W Norwegii przyjęto mnie serdecznie i w ciągu prawie tygodnia treningów na trasach Holmenkollen byłam sympatycznie pozdrawiana przez miejscowych kibiców. Oni się świetnie znają na nartach. Przykładem jest rewelacyjna publiczność. Co roku jest to świetna impreza z fantastycznym dopingiem. Cieszę się, że mistrzostwa świata za rok odbędą się właśnie tutaj - powiedziała polska narciarka.

Do końca sezonu pozostały jeszcze cztery zawody finału Pucharu Świata w Szwecji. Chcę startować do końca. Jestem w dobrej formie. Najważniejsze, że presja już odpadła i teraz starty to przyjemność - dodała Kowalczyk.

Polka po kwalifikacjach zapewniła sobie zwycięstwo w klasyfikacji PŚ w sprincie, gdyż do czołowej "30" nie awansowała Finka Aino-Kaisa Saarinen. W klasyfikacji sprintu Kowalczyk przed zawodami w Oslo miała 33 punkty przewagi nad Słowenką Petrą Majdic, która już nie wystąpi w tym sezonie, oraz 104 pkt nad Saarinen. Do zakończenia rywalizacji pozostał jeszcze sprint w Sztokholmie.

Polka już wcześniej zapewniła sobie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej PŚ oraz na dystansach.

1,3 km techniką dowolną kobiet:

1. Marit Bjoergen Norwegia 3.01,8
2. Kikkan Randall USA 0,8 s
3. Natalia Korostieliewa Rosja 0,8
4. Justyna Kowalczyk Polska 1,8
5. Hanna Falk Szwecja 2,8
6. Silvana Bucher Szwajcaria 3,1
...
51. Sylwia Jaśkowiec Polska odpadła w kwalifikacjach

Klasyfikacja generalna PŚ (po 27 z 31 zawodów):

1. Justyna Kowalczyk Polska 1786 pkt
2. Petra Majdic Słowenia 1191
3. Aino-Kaisa Saarinen Finlandia 999
4. Marit Bjoergen Norwegia 981
5. Arianna Follis Włochy 778
6. Kristin Stoermer Steira Norwegia 734
...
91. Jaśkowiec 20
102. Marek 13