Zazwyczaj to turyści proszą ratowników TOPR o pomoc. Tym razem jest odwrotnie, to ratownicy zwracają się osób, które były świadkami lub poszkodowanymi podczas burzy na Giewoncie 22 sierpnia 2019 roku. Ich relacje są potrzebne do opracowania na nowo standardów postępowania podczas masowych wypadków w górach.

Od uderzeń piorunów w 2019 roku na Giewoncie zginęły cztery osoby w tym dwoje dzieci, a ponad 150 odniosło obrażenia.

Analiza przebiegu akcji ratunkowej posłuży m.in. rozwojowi wiedzy w medycyny ratunkowej - mówi były ratownik TOPR Sylwieriusz Kosiński z Instytutuy Medycyny Górskiej Collegium Medicum UJ. Do tej pory zebraliśmy wszystkie materiały, które można było zebrać od służb uczestniczących w tej akcji. Teraz chcemy porozmawiać z ludźmi: świadkami i poszkodowanymi. Od wypadku minęły ponad 3 lata, chcemy dowiedzieć się, jakich obrażeń doznały ofiary, co się dalej z nimi działo i jaki był przebieg ich leczenia - wyjaśnił. 

Dodał, że wypadek na Giewoncie odbił się szerokim echem w środowisku górskim i medycznym i wiele osób czeka na rzetelną analiza, dzięki której będzie można zbudować nowe schematy postępowania albo zmodyfikować stare.

Mówimy tutaj o porażeniu piorunem wielu osób, które w jednym czasie znajdowały się w jednym miejscu. To jest ewenement na skalę światową. Najbardziej zależy nam na kontakcie z ofiarami. My zdajemy sobie sprawę z tego, że to są bardzo wrażliwe dane i nie chcielibyśmy rozdrapywać ran, dlatego tak długo czekaliśmy z tą ankietą - podkreślił Kosiński.

Jak wyjaśnił powstała listę krótkich, zwięzłych, podstawowych pytań, gdzie dana osoba przebywała i jakich doznała obrażeń, co ma ułatwić ustalenie mechanizmu porażenia. Okazało się, że były trzy pioruny podczas całej tej akcji ratunkowej. Który był najgroźniejszy? Mam nadzieję, że dzięki takiej analizie możemy wyciągnąć daleko posunięte wnioski odnośnie profilaktyki i zapobiegania tego typu zdarzeniom w przyszłości - dodał. 

Osoby poszkodowane w wypadku na Giewoncie w 2019 roku, wyrażające chęć wypełnienia ankiety proszone są o kontakt mailowy: mmikiewicz@topr.pl lub kosa@topr.pl .


Opracowanie: