Prezydent Egiptu Hosni Mubarak ustąpi dziś wieczorem - podała telewizja NBC News. Rzecznik wojska odczytał w egipskiej telewizji państwowej "komunikat nr 1", głoszący, że armia dyskutuje nad środkami niezbędnymi dla ocalenia narodu.

Zapowiedź ewentualnego ustąpienia Mubaraka tłum na placu Tahrir przyjął okrzykami "Allah akbar", niektórzy pokazywali palcami znak "V".

Według agencji AP, nazwanie odczytanego w państwowej telewizji oświadczenia "komunikatem nr 1" może sugerować zamach stanu.

Mubarak ani wiceprezydent Omar Suleiman nie brali udziału w trwającym cały dzień nadzwyczajnym posiedzenia najwyższej rady wojskowej. Nie pojawili się w kadrach filmowych pokazanych w relacji z tego spotkania, któremu przewodniczył minister obrony.

Minister ds. informacji: Mubarak nie odejdzie

Informacjom NBC zaprzecza minister ds. informacji Anas Ahmed el-Fiki. Prezydent Egiptu Hosni Mubarak nadal jest u władzy i nie ustąpi - powiedział, dodając, że pogłoski o dymisji Mubaraka to plotki. Według CIA ustąpienie Mubaraka dziś wieczorem jest "wysoce prawdopodobne".

Według Reutera, który powołuje się na anonimowego przedstawiciela egipskich władz, Mubarak nadal negocjuje, czy oddać władzę wiceprezydentowi Omarowi Suleimanowi. To jeszcze nie jest postanowione. Nadal trwają negocjacje w tej sprawie - cytuje agencja swe źródło.