Na stronach internetowych, proponujących w ramach tzw. turystyki religijnej miejsca wiernym przybywającym na beatyfikację Jana Pawła II 1 maja, znajdują się też oferty najdroższych rzymskich hoteli. Za pokój dwuosobowy możemy zapłacić nawet 530 euro.

Spośród ponad tysiąca hoteli, znajdujących się w Wiecznym Mieście wolne pokoje na przełomie kwietnia i maja są jeszcze w jednej trzeciej z nich, ale praktycznie nie ma już miejsc poniżej 100 euro za noc. Na stronach internetowych, gdzie można rezerwować miejsca, umieszczono ogłoszenia o beatyfikacji polskiego papieża wraz z zachętą, aby wziąć udział w tym wydarzeniu.

I tak na przykład w ofercie, określonej właśnie jako "turystyka religijna" znajdują się pokoje dwuosobowe za 530 euro za noc w centrum Rzymu, czy też nieco tańsze - po 300-400 euro. Jako "niedrogie zakwaterowanie" figuruje dwuosobowy pokój za 170 euro w jednogwiazdkowym hotelu. Większość hoteli w tym standardzie oferuje pokoje w cenie do 200 euro.

Na obszernej liście dostępnych jeszcze noclegów pojawiła się tylko jedna oferta poniżej 100 euro. Ostatni pokój w hotelu o podstawowym standardzie kosztuje 85 euro.

Nie ma już praktycznie żadnych miejsc w większości najtańszych pensjonatów typu "bed and breakfast". W ciągu zaledwie doby od ogłoszenia daty beatyfikacji Jana Pawła II zarezerwowane zostały też miejsca gościnne w ośrodkach dla pielgrzymów i domach, prowadzonych przez zakony.