W szpitalu w Szczecinie przebywa pacjent z podejrzeniem zakażenia bakterią EHEC - poinformowała minister zdrowia Ewa Kopacz. Mężczyzna kilka dni temu wrócił z Niemiec, jego stan jest dobry. To drugi taki przypadek w tym mieście.

Trwa diagnozowanie pacjenta. Jutro znane będą wyniki badań mężczyzny.

Na pewno nie jest to szczep Escherichii coli, który jest dość popularny w polskiej wodzie, czyli szczep 0157, ale to jest właśnie Escherichia coli 104, która raczej ma pochodzenie odzwierzęce i która nigdy w Polsce nie występowała - zaznaczyła Kopacz.

Stąd podwyższony stan gotowości naszych wszystkich służb, stąd uruchomione nasze laboratoria, stąd kontrole we wszystkich miejscach, jak targowiska, hurtownie, jak zwykłe bazary. Tam nasze służby sanitarne rzeczywiście chodzą, sprawdzają, pobierają próbki - dodała.

W szpitalu, do którego trafił mężczyzna, od ponad tygodnia jest także hospitalizowana kobieta zakażona tą bakterią. Jej stan jest stabilny. Prawdopodobnie jeszcze w czwartek zostanie przeniesiona na oddział dializ. Cały czas u pacjentki występuje niewydolność nerek - poinformowała rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Renata Opiela

29-letnia Polka, mieszkająca na stałe w Niemczech, przyjechała do Polski już z objawami choroby. Jak poinformowała rzeczniczka, nie jest jeszcze znany dokładny serotyp bakterii, którą została zakażona pacjentka, do Szczecina nie trafiły jeszcze wyniki. Próbki zostały wysłane w poniedziałek do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Według moich informacji, wyniki mają być znane w przyszłym tygodniu - zaznaczyła.

W Szczecinie był już Główny Inspektor Sanitarny Przemysław Biliński. Kopacz poinformowała, że po wizycie w Szczecinie odwiedzi on niemiecki Instytut Kocha, gdzie "będzie rozmawiał ze swoimi partnerami o tym, jak pomóc, żeby dojść jak najszybciej do źródła zakażenia".

Do tej pory nowy szczep bakterii zabił 17 osób, z czego 16 w Niemczech. W kraju tym zanotowano 1500 przypadków zachorowań, z czego 470 osób zapadło na groźny dla życia zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS), powodowany przez toksyny bakterii.

Światowa Organizacja Zdrowia podała dziś, że powodem zakażeń jest nowy groźny szczep, który powstał w wyniku zmutowania dwóch różnych odmian pałeczki okrężnicy.