Ponad 50 tysięcy funtów kosztuje wychowanie dziecka w Wielkiej Brytanii- to najnowsze wyliczenia tamtejszych ekonomistów. Lista wydatków na milusińskich wydaje się nie mieć końca - donosi nasz londyński korespondent.

50 tysięcy funtów to suma jaką Brytyjczycy muszą "zainwestować" w dzieci do 18 roku życia. Małe dziecko, mały kłopot: zabawki, książki, gadżety, wycieczki szkolne, kieszonkowe i urodzinowe prezenty. A przecież to dopiero początek wydatków. Np. czesne na brytyjskim uniwersytecie kosztuje średnio dziewięć tysięcy funtów. Aby studiować młodzi Brytyjczycy biorą specjalną, zwrotną pożyczkę. Jednak rodzice zazwyczaj pokrywają opłaty za wynajęcie np. mieszkania.  

Wydatki na dziecko prawie nigdy się nie kończą

Rocznie Brytyjczycy wydają prawie 2,8 tys funtów na każde dorastające dziecko. Ok 850 funtów pochłaniają zajęcia sportowe: koszulki, buty piłkarskie, czy dojazdy na treningi. W skali roku to ponad 10 tys funtów. Niebagatelną kwotę pochłaniają też wyjścia do kina: 260 funtów rocznie. Nie mówiąc już o benzynie, jaką Brytyjczycy muszą spalić, aby zawieść swoje pociechy do szkoły, czy na pozalekcyjne zajęcia. Koszt wychowania jednego dziecka w Wielkiej Brytanii to mniej więcej równowartość dwóch nowych mercedesów klasy CLA - wyliczyli specjaliści.