"Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy został laureatem Srebrnych Lwów podczas 44.Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Natomiast wielką nagrodę 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Złote Lwy dla najlepszego filmu "Obywatel Jones" otrzymuje reżyserka Agnieszka Holland. Jan Komasa otrzymał Nagrodę Publiczności za "Boże Ciało". Nagrodę im. Lucjana Bokińca za najlepszy film krótkometrażowy odebrał Hubert Patynowski, reżyser "Nie zmieniaj tematu".

"Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy został laureatem Srebrnych Lwów  podczas 44.Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

"Ikar. Legenda Mietka Kosza" to historia inspirowana życiorysem jazzmana (granego przez Dawida Ogrodnika), którego obiecującą karierę przerwała tragiczna śmierć. Mieczysława Kosza poznajemy jako kilkuletniego chłopca, urodzonego we wsi Antoniówka, który zachorował na jaskrę i z powodu braku możliwości natychmiastowego leczenia stracił wzrok, a następnie trafił do ośrodka dla niewidomych w Laskach. Tam odkrył, że muzyka może stać się sposobem na to, by na nowo zobaczyć świat. Talent i konsekwentna praca sprawiły, że Kosz stał się świetnym pianistą klasycznym, a następnie jazzowym. Odnosił liczne sukcesy w kraju i za granicą, ale poza sceną czuł się coraz bardziej samotny.


W obsadzie znaleźli się również m.in. Piotr Adamczyk, Wiktoria Gorodeckaja, Justyna Wasilewska, Jowita Budnik, Maja Komorowska, Michał Filipiak, Grzegorz Mielczarek i Jacek Koman. Za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik, za muzykę - Leszek Możdżer, a za scenografię - Joanna Anastazja Wójcik.

Natomiast wielką nagrodę 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Złote Lwy dla najlepszego filmu "Obywatel Jones" otrzymuje reżyserka Agnieszka Holland.

"Obywatel Jones" Agnieszki Holland to oparta na faktach historia młodego walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa piszącego w latach 30. XX wieku, który odkrył tajemnicę Wielkiego Głodu na Ukrainie. Publikacje Jonesa nie tylko pokazały Zachodowi, co działo się na Ukrainie, ale także zainspirowały George'a Orwella do napisania "Folwarku zwierzęcego".

Autorem zdjęć jest Tomasz Naumiuk, a współproducentką i autorką scenariusza - Amerykanka Andrea Chalupa. Zdjęcia zrealizowano m.in. w Katowicach i Dąbrowie Górniczej. W polsko-brytyjsko-ukraińskiej koprodukcji wystąpili m.in. Vanessa Kirby, Peter Sarsgaard, Michalina Olszańska i Krzysztof Pieczyński.

Podczas uroczystości zamknięcia 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w Teatrze Muzycznym, Nagrodą Publiczności uhonorowano Jana Komasę za "Boże Ciało".

Obraz był jednym z 19 tytułów prezentowanych w Konkursie Głównym. W piątek, podczas Małej Gali, Komasa otrzymał za swoje najnowsze dzieło Nagrodę Dziennikarzy.

Jury Konkursu Głównego pod przewodnictwem Macieja Wojtyszki za najlepszy debiut reżyserski uznało "Supernovą" Bartosza Kruhlika. Nagrodę za profesjonalny debiut aktorski otrzymała Zofia Domalik za rolę w filmie "Wszystko dla mojej matki" Małgorzaty Imielskiej.

W trakcie gali nagrodę im. Lucjana Bokińca za najlepszy film krótkometrażowy odebrał Hubert Patynowski, reżyser "Nie zmieniaj tematu".

Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych w składzie reżyserka Kinga Dębska (przewodnicząca), producentka Natalia Grzegorzek oraz reżyserka i scenarzystka Katarzyna Klimkiewicz doceniło go "za prostotę, autentyczność i prawdziwą pasję w opowiedzeniu historii, która zostawia widza w szoku", a także "za czułość w pokazywaniu człowieka i wyjątkowe przedstawienie relacji ojca z synem".

Krzysztof Zanussi z nagrodą całokształt twórczości

Nagrodę odebrał również reżyser, scenarzysta i producent Krzysztof Zanussi. Został uhonorowany za całokształt twórczości.

Kiedy Zanussi odebrał Platynowe Lwy, publiczność uhonorowała go owacją na stojąco.

Do najważniejszych filmów Zanussiego zaliczają się m.in. "Struktura kryształu" (1969 r.), "Iluminacja" (1972 r., uhonorowana główną nagrodą na festiwalu w Locarno), "Bilans kwartalny" (1974 r., nominowany do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie), "Barwy ochronne" (1976 r.) z wielką rolą Zbigniewa Zapasiewicza, uważane za jeden z najważniejszych filmów kina moralnego niepokoju oraz "Spirala" (1978 r, doceniona Nagrodą Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes).


Wcześniej wyłoniono laureatów w kategoriach technicznych. Nagrodę za charakteryzację otrzymała Jolanta Dańda ("Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy). Za kostiumy do tego filmu doceniono Agatę Culak.

Statuetka za dźwięk powędrowała do Jarosława Czernichowskiego, Marcina Jachyry Oliwiera Synkowskiego i Marcina Lenarczyka ("Interior" Marka Lechkiego), a za scenografię - do Grzegorza Piątkowskiego ("Obywatel Jones" Agnieszki Holland).

Za montaż w "Ukrytej grze" Łukasza Kośmickiego uhonorowano Krzysztofa Arszennika, Roberta Grykę i Wolfganga Weigla.

Nagrody za role drugoplanowe

Sebastiana Stankiewicza uhonorowano za drugoplanową rolę Filaka w filmie "Pan T." Marcina Krzyształowicza. Eliza Rycembel została nagrodzona za drugoplanową kreację Elizy w "Bożym Ciele" Jana Komasy.

W kategorii muzyka laureatem został Leszek Możdżer ("Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy). Nagrodę za zdjęcia do tego filmu przyznano Witoldowi Płóciennikowi.


Nagrody za główne role

Nagrodę w kategorii główna rola kobieca otrzymała Magdalena Boczarska, która w filmie Michała Rosy "Piłsudski" zagrała Marię Piłsudską.

Za główną rolę męską doceniono Dawida Ogrodnika, który w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy zagrał niewidomego geniusza fortepianu.

Nagroda Specjalna Jury trafiła do Łukasza Kośmickiego, reżysera "Ukrytej gry".

Jan Komasa z nagrodą za reżyserię, Mateusz Pacewicz doceniony za scenariusz

Nagrodę w kategorii scenariusz otrzymał Mateusz Pacewicz za "Boże Ciało". Za reżyserię tego filmu uhonorowano Jana Komasę.