Po przejściu orkanu Ciaran 260 tysięcy francuskich gospodarstw domowych nadal jest pozbawionych elektryczności - poinformował portal RFI. Najgorzej jest w Bretanii i Normandii.

Operator sieci elektrycznej Enedis poinformował, że do sobotniego poranka udało się przywrócić prąd dla 78 proc. odbiorców. Firma dostarcza elektryczność do 900 tysięcy domów. Przy naprawach zerwanych sieci pracuje blisko 3,5 tys. techników.

Nadal około 260 tysięcy francuskich gospodarstw domowych nie ma prądu.

Francuskie służby meteorologiczne ostrzegają, że w sobotę wieczorem 10 departamentów zostanie objętych pomarańczowym alertem: zbliżający się sztorm Domingos obejmie całe atlantyckie wybrzeże

Ofiary śmiertelne orkanu Ciaran w Europie

Już kilkanaście osób zginęło wskutek przejścia  orkanu Ciaran w Europie. 

Po dotarciu na wybrzeże Atlantyku orkan zaczął przesuwać się na wschód. W Toskanii zginęło sześć osób, a ulice wielu miast w ciągu kilku godzin przeistoczyły się w rwące potoki wody i błota.

Drzewa łamiące się pod naporem silnego wiatru były przyczyną kilku wypadków śmiertelnych. W Belgii zginęły dwie osoby, w tym ukraińskie dziecko, we Francji - dwie, jedna - w Hiszpanii, jedna - w Niemczech i jedna - w Holandii.

W Portugalii silne fale na Oceanie Atlantyckim spowodowały zatonięcie żaglówki pod duńską banderą, w wyniku czego zginęły trzy osoby.

Orkan doprowadził do poważnych zakłóceń ruchu kolejowego w Belgii, przede wszystkim we Flandrii. W Brukseli doszło do wielu opóźnień w lotach.

Premier Francji Elisabeth Borne podała, że w całym kraju rannych zostało 47 osób.