We wtorek zaczyna się wymiana kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Nowe nie będą już wydawane bezterminowo, a do ich otrzymania uprawnione są osoby niepełnosprawne ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się.

Zmiany przygotowane przez sejmową podkomisję ds. osób niepełnosprawnych mają ukrócić nadużycia związane z używaniem kart parkingowych. Teraz kartę będzie mogła otrzymać osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Do tego musi być ustalenie przewodniczącego powiatowego zespołu orzekania o niepełnosprawności, że ta osoba ma znaczne trudności z samodzielnym poruszaniem się - powiedział Sławomir Piechota z PO. Jak podkreślił, teraz kartę będzie mogła otrzymać osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Do tego musi być ustalenie przewodniczącego powiatowego zespołu orzekania o niepełnosprawności, że ta osoba ma znaczne trudności z samodzielnym poruszaniem się - dodaje. Osoba niesłysząca, która ma umiarkowany stopień niepełnosprawności, niekoniecznie będzie uprawniona do otrzymania karty.

Wszystkie do tej pory wydane karty parkingowe stracą ważność 30 listopada tego roku. Od 1 lipca do końca listopada będzie czas na wymianę starych kart na nowe, od 1 grudnia nie można parkować w oparciu o stare karty na wydzielonych dla niepełnosprawnych miejscach. Każdy uprawniony powinien od razu przystąpić do wymiany karty. 

O czym warto pamiętać?

Nowe karty, które pozwalają na zajmowanie miejsc parkingowych dla pojazdów osób niepełnosprawnych, a także niestosowania się do pewnych znaków drogowych, będą wydawane na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, jednak nie dłużej niż na pięć lat. Natomiast placówki obsługujące osoby niepełnosprawne otrzymają karty parkingowe na okres trzech lat. Imienna karta będzie wydawana osobie niepełnosprawnej - niezależnie od tego, jakim pojazdem jeździ. Jeżeli karta wydawana będzie dla placówki, wtedy w numerze karty będzie numer rejestracyjny pojazdu.

Według danych resortu infrastruktury teraz w Polsce wydanych jest ponad 650 tys. takich kart. Często zdarza się używanie kart podrobionych, posługiwanie się kartami osób zmarłych lub członków rodzin mieszkających w innym rejonie kraju, podczas gdy taka karta ważna jest tylko wtedy, gdy osoba niepełnosprawna uczestniczy w podróży - jako pasażer lub kierowca.