Blisko 360 tysięcy maturzystów przystąpiło rano do egzaminu z języka angielskiego. Chęć zdawania egzaminu z tego właśnie języka zadeklarowało aż ¾ uczniów. Egzaminy z innych języków odbędą się dopiero za kilka dni.

Egzamin można zdawać na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym. 85 proc. zdających egzamin z języka angielskiego wybrało poziom podstawowy; 15 proc. - poziom rozszerzony.

Wśród języków obcych najpopularniejszy jest właśnie angielski. Na egzamin z tego języka zdecydowało się około 80 procent maturzystów. Zdecydowana większość z nich zna ten język, ale tylko tak, żeby się porozumieć. Jak oceniają specjaliści, z poprawną angielszczyzna nie ma to raczej nic wspólnego. Wiedzą, że nie potrzeba znać gramatyki języka angielskiego, aby się swobodnie porozumiewać na ulicy - mówią filolodzy. Z szefami Instytutu Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim Justyną Kociatkiewicz i Markiem Kuźniakiem rozmawiała reporterka RMF FM Barbara Zielińska:

Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki - zdawać go będzie 16 proc. abiturientów. Na kolejnych miejscach znalazły się języki: rosyjski, francuski, hiszpański i włoski.

Maturę w całej Polsce zdaje w tym roku ponad 440 tys. uczniów. Sesja egzaminów pisemnych rozpoczęła się w poniedziałek i potrwa do 21 maja. Egzaminy ustne przeprowadzane będą do końca miesiąca.