W kwietniu znacząco poprawiły się nastroje społeczne. Po raz pierwszy od dwóch lat więcej Polaków twierdzi, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Co prawda nadal panuje przekonanie, że najbliższy rok nie przyniesie istotnych zmian w kraju, ale takie zdanie ma 9 procent mniej osób niż w miesiącu poprzednim.

Wyniki badania są najbardziej optymistyczne od dwóch lat. Wiarę w poprawę sytuacji w kraju w najbliższym czasie wyraża już niemal jedna trzecia Polaków, a to wzrost aż o 10 procent w ciągu jednego miesiąca! Zdaniem prawie połowy badanych Polska zmierza w dobrym kierunku.

Pozytywne oceny CBOS notował częściej wśród osób lepiej wykształconych, uzyskujących wyższe dochody i wyrażających zadowolenie z własnych warunków materialnych oraz mieszkających w większych miejscowościach. Pozytywnie o przemianach w kraju częściej wypowiadają się mężczyźni (46 proc.) niż kobiety (39 proc.). Zadowolenie ankietowanych malało wraz z wiekiem.

Zadowolenie z rozwoju sytuacji w kraju dominuje przede wszystkim wśród zwolenników PO, w mniejszym stopniu także wśród zdeklarowanych wyborców SLD. Pozostałe elektoraty, podobnie jak osoby niezdecydowane co do udziału w ewentualnych wyborach oraz niezamierzające głosować, najczęściej krytykują kierunek przemian w Polsce.

Polityka i gospodarka też lepiej

Znacznie lepiej niż miesiąc wcześniej Polacy ocenili też sytuację na scenie politycznej. Odsetek odpowiadających się o niej pozytywnie wzrósł o 7 procent, a liczba negatywnych spadła o 14. Zadowolona z sytuacji politycznej w Polsce była w kwietniu jedna szósta ankietowanych, przeciwnego zdania było 34 proc. respondentów, a jako ani dobrą, ani złą oceniło ją 40 proc. Polaków.

W kwietniu poprawiły się też opinie o kondycji polskiej gospodarki. Odsetek osób oceniających ją negatywnie zmalał o 6 punktów i wyniósł 28 proc., zaś liczba opinii pozytywnych zwiększyła do 26 proc. Dwie piąte ankietowanych uznało, że sytuacja gospodarcza w kraju jest przeciętna - ani dobra, ani zła.

Podobne do tych w marcu są oceny dotyczące jakości życia respondentów i ich rodzin. Pozytywne opinie w tej kwestii wyraziło nieco ponad dwie piąte Polaków (43 proc.). Tyle samo osób uznało, że obecnie ich rodzinie żyje się przeciętnie. Co siódmy ankietowany (14 proc.) jest niezadowolony z poziomu życia swojego i swoich bliskich.