Autobusy przystrojone żałobnym kirem, flagi, syreny alarmowe i telebimy transmitujące uroczystości z Bazyliki Mariackiej – m.in. tak polskie miasta żegnają tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

W Gdańsku trwają główne uroczystości pogrzebowe tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza. Prezydenta miasta żegnają także mieszkańcy innych polskich miast. 

Warszawa

W Warszawie transmisję z gdańskiej Bazyliki Mariackiej można śledzić na telebimie obok Kolumny Zygmunta. Żałobę widać także na ulicach stolicy, bowiem wszystkie autobusy miejskie są oflagowane i przystrojone żałobnym kirem. Tuż przed godziną 12 hołd zmarłemu prezydentowi oddali także warszawscy strażnicy miejscy, to dzięki nim z wieży Zamku Królewskiego zabrzmiał hejnał Gdańska.

Kraków

Wzruszająco było także na Rynku Głównym w Krakowie. Zaraz po hejnale - tuż po godzinie 12 z Wieży Mariackiej odegrany został utwór "The Sound of Silence" w wersji zespołu Disturbed. Na schodach prowadzących do Wieży Ratuszowej pieśniarka Joanna Słowińska odśpiewała "Grandola Vila Morena" ze słowami Edyty Geppert i "Modlitwę o Wschodzie Słońca". W ten sposób Kraków uczcił pamięć zmarłego Pawła Adamowicza. W magistracie jeszcze do wieczora można wpisywać się do księgi kondolencyjnej. W barwy Gdańska - także tej nocy - będą podświetlone miejskie instytucje, a na wieży ratuszowej wywieszono flagę z napisem "Kraków myślami z Gdańskiem".

W geście solidarności z Gdańskiem i sprzeciwu wobec przemocy i nienawiści, mieszkańcy Krakowa wnieśli i ułożyli na płycie Rynku kir z herbem Gdańska o wymiarach 20 m na 20 m. 

Prowadzący uroczystość dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Krzysztof Głuchowski apelował: Bądźmy dla siebie dobrzy, nie nienawidźmy się wzajem. Wskazując na kir z herbem Gdańska powiedział: Dziś to jest nasz herb, dziś wszyscy, tak jak 30, jak 40 lat temu, kiedy rodziła się polska niepodległość, jesteśmy wszyscy z Gdańska, Gdańsk jest tu, jest w naszych sercach.

Szczecin

Znicze zapłonęły także w Szczecinie na placu Solidarności, gdzie ustawiono telebim. Wokół niego zebrało się około 700 osób. W samo południe w mieście zawyły syreny alarmowe, a ludzie w milczeniu i ciszy oglądają relację z gdańskich uroczystości.

To było okrucieństwo i niesprawiedliwość - powiedziała pani Monika, która ogląda relację z dziećmi. Czuję żal i złość, że coś takiego w ogóle mogło w cywilizowanym kraju się wydarzyć na oczach tysięcy ludzi. To, że może się coś zmienić w naszym społeczeństwie, to jest ogromne marzenie wielu osób, żeby tak się wydarzyło - że kolejna śmierć, kolejne cierpienie nie poszły na marne i żeby owocem tego było stworzenie wspólnoty ku dobru wspólnemu. Ale wcześniejsze lata i różne historie pokazują, że to bardzo często jest chwilowe - dodała. Również gdańszczanie żegnają zmarłego. 

Transmisję z uroczystości można także obejrzeć na Placu Przyjaciół Sopotu, w Ergo Arenie oraz na Placu Solidarności w Szczecinie. Tam w geście solidarności z gdańszczanami zawyły syreny alarmowe.

W żalu łączą się także mieszkańcy Łodzi zebrani przy telebimie w pasażu Schillera. 

Poznań

Setki osób zebrały się także na placu Wolności w centrum Poznania, by wspólnie na telebimie śledzić uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza. W ostatnich dniach w tym samym miejscu odbywały się wieczorne spotkania poświęcone tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska.

Wielu poznaniaków pojawiło się na placu ze zniczami, z flagami przepasanymi kirem. Na wielu płaszczach i kurtkach widnieją naklejki z nazwiskiem prezydenta Adamowicza oraz serduszka WOŚP. Na placu są seniorzy, rodziny z dziećmi, a także m.in. samorządowcy i lokalni politycy.

W południe w mieście zawyły syreny alarmowe. Chwilę wcześniej na pl. Wolności odegrany został poświęcony tragicznie zmarłemu prezydentowi utwór "Spokój". Stworzył go poznański muzyk jazzowy Maciej Fortuna, a kompozycję wykonał poznański trębacz Patryk Rynkiewicz.

Białystok

Także mieszkańcy Białegostoku wspólnie żegnają w centrum miasta tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W milczeniu oddano hołd Adamowiczowi, ze zniczy ułożono serce, odsłuchano też "The Sound of Silence".

W południe w mieście w hołdzie Adamowiczowi zawyły syreny alarmowe, z ratusza słychać było hejnał miejski. Zebrani, wśród których nie brakło przedstawicieli władz miasta i regionu, ludzi nauki i kultury oraz mieszkańców Białego stoku, wspólnie ułożyli ze zniczy serce. Przyniesiono też polskie flagi przewieszone kirem. Nie było przemówień, głos zabrali tylko organizatorzy spotkania.

Lublin

Lublinianie uczcili pamięć tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza. W południe zawyły syreny, a z balkonu ratusza oprócz miejskiego hejnału odegrano "Ciszę". 

Po tej uroczystości wielu lublinian weszło do ratusza, żeby wpisać się do księgi kondolencyjnej.