"Ordynacja mieszana, referenda, antykorupcja, antysitwa i zniesienie immunitetów. Tyle kosztuje Kukiz" – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Paweł Kukiz. W ten sposób odniósł się sprawy pieniędzy z rezerwy budżetowej przyznanych dzięki Mateuszowi Morawieckiemu fundacji związanej z liderem Kukiz’15.

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Ile "kosztuje" Paweł Kukiz? Polityk odpowiada

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Ile "kosztuje" Paweł Kukiz? Polityk odpowiada

Premier Mateusz Morawiecki przyznał 4,3 mln zł dotacji Fundacji "Potrafisz Polsko!", która miała być zapleczem eksperckim ruchu Pawła Kukiza - podawała ostatnio Wirtualna Polska.

Jakim kataklizmem jest Paweł Kukiz? Dostaliście środki z rezerwy budżetowej, a pieniądze z rezerwy budżetowej zwykle daje się na gradobicia, na powodzie, trzęsienia ziemi, czy inne niespodziewane wypadki losowe - mówił prowadzący rozmowę Robert Mazurek.

My szukaliśmy w różnych instytucjach dotacji przeznaczonych na cele, które chcemy zrealizować. Nie było takiej możliwości, by znaleźć - łącznie z fundacją Batorego. Tam wchodziliśmy na stronę, szukaliśmy, czy ogłasza się konkursy na środki, które mogą służyć realizacji tej idei - instytucji demokracji bezpośredniej. Nigdzie nie znaleźliśmy żadnego instytutu państwowego, więc rozmawiałem o tym z panem premierem. Jeżeli w sposób natychmiastowy nie rozpocznie się obywatelskiej edukacji, jeżeli w sposób natychmiastowy nie ożywi się instytucji referendów i rozstrzygania sporów przy urnach referendalnych, to dojdzie do gradobicia za kilka lat - odpowiadał lider Kukiz’15.

Ile kosztuje @pkukiz? Lider @KUKIZ15 w #RozmowaRMF: ordynacja mieszana, referenda, antykorupcja, antysitwa, zniesienie immunitetw - tyle kosztuje Kukiz @RMF24pl pic.twitter.com/Yc8PbW8PnU

Rozmowa_RMFApril 14, 2023

Robert Mazurek pytał swojego gościa także o wczorajsze nocne głosowanie. Przed północą sejmowa większość wybroniła Przemysława Czarnka. Ministra edukacji poparł cały klub PiS oraz koło Kukiz’15, oprócz Pawła Kukiza, który wstrzymał się od głosu.

W lipcu 2021 roku obowiązywała umowa, gdzie wspieram większość parlamentarną, wspieram rząd. Natomiast później zadeklarowałem, że od października przestaję głosować z PiS-em do czasu głosowaniu ws. sędziów pokoju. Początkowo chciałem zagłosować za wotum, za odwołaniem, ale w trakcie wystąpienia pana ministra zmieniłem zdanie i się wstrzymałem, bo było to dosyć przekonujące - mówił Kukiz.

Przekonało mnie samo wystąpienie. A druga sprawa - wiem, że pan minister przed głosowaniem zadeklarował, że wprowadzą do szkół 2 godziny nauki o demokracji bezpośredniej - dodawał gość Porannej rozmowy w RMF FM.

Lider @KUKIZ15 @pkukiz #RozmowaRMF: miaem gosowa wczoraj za odwoaniem ministra @MEIN_GOV_PL @CzarnekP, ale zmieniem zdanie, przekona mnie - zapowiedzia wprowadzenie do szk 2 godzin zaj o demokracji bezporedniej @RMF24pl pic.twitter.com/UIhDrVetx3

Rozmowa_RMFApril 14, 2023

Jakie są warunki startu Pawła Kukiza z listy Prawa i Sprawiedliwości?

W internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Robert Mazurek pytał o warunki startu Pawła Kukiza z list PiS w październikowych wyborach parlamentarnych. Lider Kukiz'15 podkreślał, że część z nich została już spełniona - Prawo i Sprawiedliwość poparło postulowaną przez niego ustawę antykorupcyjną, a w piątek Sejm ma głosować nad poprawkami Senatu do kolejnej, dotyczącej zmiany zasad organizacji referendów lokalnych.

Jak dodał, ma jednak trzy dodatkowe warunki - chodzi m.in. o głosowanie nad ustawą w sprawie sędziów pokoju. Jeśli Prawo i Sprawiedliwość zagłosuje za tymi sędziami, to uznam wtedy umowę za zakończoną - powiedział Kukiz. Dopytywany o sprzeciw Solidarnej Polski w tej sprawie, ocenił, że jest to problem PiS, nie jego. Minister Ziobro nie jest z PiS, a ja podpisywałem umowę z prezesem Kaczyńskim i Prawem i Sprawiedliwością - powiedział poseł.

Lider @KUKIZ15 @pkukiz #RozmowaRMF: start w wyborach parlamentarnych uzaleniam od gosowania nad ustaw o sdziach pokoju @RMF24pl pic.twitter.com/M833P6HQNC

Rozmowa_RMFApril 14, 2023

Zwrócił zarazem uwagę, że wprowadzenie sędziów pokoju to element programu PSL. Są obligowani do tego, by zagłosować za, a jeśli PSL skrewi, a Ziobro się uprze przy swojej postawie, a prezes Kaczyński z Prawem i Sprawiedliwością zagłosują za sędziami, to otwiera mi to drogę do rozmów o warunkach współpracy w kolejnej kadencji - tłumaczył Kukiz.

Zastrzegł przy tym, że jeżeli do głosowania nad ustawą o sędziach pokoju nie dojdzie, wówczas w ogóle nie będzie kandydował w jesiennych wyborach parlamentarnych.

W Porannej rozmowie w RMF FM padło też pytanie o ewentualną powyborczą współpracę z Konfederacją. Paweł Kukiz przypomniał, że cztery lata temu był w stanie się dogadać z PSL, ostatnio PiS. Jestem więc w stanie dogadać się i z Konfederacją, i z Robertem Biedroniem - stwierdził lider Kukiz'15. Zastrzegł, iż warunkiem takiej współpracy jest popieranie postulatów, na których mu zależy.