​"Polskie firmy przetrwają tę wojnę celną lepiej niż firmy europejskie. Nasz ból głowy będzie mniejszy" - powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, zapytamy o wojnę celną wywołaną przez ostatnie decyzje prezydenta USA Donalda Trumpa. "Trzeba trochę poczekać, nie należy wpadać w panikę. Świat się nie kończy, nie musimy jeszcze kupować cukru" - dodał. Nasz gość został zapytany też o ostatnią decyzję Sejmu ws. obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. "To jest ten rodzaj reformy, z której wszyscy są niezadowoleni (...) Koniec końców to jest zaznaczenie, że 'zrobiliśmy reformę'. To takie 300 plus dla przedsiębiorców" - podkreślał gość Grzegorza Sroczyńskiego.

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Witucki o wojnie celnej: Nie należy wpadać w panikę, polskie firmy sobie poradzą

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Witucki o wojnie celnej: Nie należy wpadać w panikę, polskie firmy sobie poradzą

Wojna celna i polskie firmy

Popołudniowa rozmowa w RMF FM rozpoczęła się od tematu wojny celnej, która została wywołana przez ostatnie decyzje prezydenta USA Donalda Trumpa.

Niemal tydzień temu amerykański przywódca poinformował, że składa podpis pod rozporządzeniem o cłach wzajemnych na kraje całego świata.

Kraje Unii Europejskiej próbują jakoś reagować na nową rzeczywistość. Sytuacja wydaje się być skomplikowana.

Polskie firmy przetrwają tę wojnę celną lepiej niż firmy europejskie. Nasz ból głowy będzie mniejszy, ponieważ niewiele stosunkowo eksportujemy do Stanów Zjednoczonych - powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Trzeba trochę poczekać, co wyjdzie z tej wojny celnej. Nie należy wpadać w panikę. Świat się nie kończy, nie musimy jeszcze kupować cukru - dodał.

"Nasz bl gowy bdzie mniejszy, poniewa niewiele stosunkowo eksportujemy do Stanw Zjednoczonych" - mwi w Popoudniowej #RozmowaRMF @mwitucki, prezydent @Konf_Lewiatan. pic.twitter.com/TtYsvT8oiL

Rozmowa_RMFApril 7, 2025

To jest metoda działania prezydenta Trumpa, gdyby to miało trwać miesiącami, to wtedy zaczną się kłopoty - podkreślał gość Grzegorza Sroczyńskiego.

Dzisiaj światowe giełdy znów były na minusie z powodu amerykańskich ceł, warszawska giełda na godzinę zawiesiła nawet notowania.

Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców

Nasz gość został zapytany też o ostatnią decyzję Sejmu o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. To jest ten rodzaj reformy, z której wszyscy są niezadowoleni (...) Koniec końców to jest zaznaczenie, że "zrobiliśmy reformę". To takie 300 plus dla przedsiębiorców - skomentował Maciej Witucki.

Według niego, zmiana ta, choć może wydawać się korzystna, w praktyce przyniesie przedsiębiorcom jedynie niewielkie oszczędności.

"To jest taka ustawa z gatunku najlepszych reform wiata, z ktrej nikt nie jest zadowolony" - mwi o obnieniu skadki zdrowotnej dla przedsibiorcw w Popoudniowej #RozmowaRMF @mwitucki, prezydent @Konf_Lewiatan. pic.twitter.com/f2BjVXq5Va

Rozmowa_RMFApril 7, 2025

Grzegorz Sroczyński dopytywał też, czy to ma sens, że według nowej ustawy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zapłaci niższy podatek od pracownika zatrudnionego na etat. Maciej Witucki wskazał, że to nie są te same warunki pracy. W Polsce i Europie jest moda, by przedsiębiorczość rosła - dodał.

Deregulacja i prawa pracowników

Maciej Witucki, będąc również członkiem zespołu regulacyjnego Rafała Brzoski, wypowiedział się na temat deregulacji i praw pracowniczych. Wśród propozycji znalazło się między innymi ułatwienie zatrudniania i zwalniania pracowników za pośrednictwem maila.

Czy bdzie mona zwolni pracownika mailem? Mwi w Popoudniowej #RozmowaRMF @mwitucki, prezydent @Konf_Lewiatan, nalecy do zespou @RBrzoska. pic.twitter.com/5ZWitgKDoR

Rozmowa_RMFApril 7, 2025

Według gościa Grzegorza Sroczyńskiego, ma to na celu ułatwienie procedur administracyjnych, jednak z zachowaniem odpowiednich zabezpieczeń dla pracowników.

Będzie można podpisać dokumenty za pośrednictwem drogi elektronicznej. Również te dot. wypowiedzenia pracy. Chcemy, by jak najwięcej rzeczy można było załatwić elektronicznie.

Czy bdzie deregulacja praw pracowniczych? Odpowiada w Popoudniowej #RozmowaRMF @mwitucki, prezydent @Konf_Lewiatan, bdcy w zespole @RBrzoska. pic.twitter.com/m28d0Lx0HK

Rozmowa_RMFApril 7, 2025

W Popołudniowej rozmowie w RMF FM pojawił się też temat podatku katastralnego. Podatek katastralny tyle lat nad nami wisi, to mam wrażenie, że jesteśmy jakoś z nim oswajani. Potrzeby w budżecie są, więc coś trzeba będzie zrobić. Społeczeństwo się starzeje - stwierdził Maciej Witucki.

Zapytany o to, gdzie państwo powinno jeszcze szukać oszczędności - gość Grzegorza Sroczyńskiego stwierdził, że według niego wypłacanie 800 plus powinno być uzależnione od wynagrodzenia.

Na rozmowę zapraszamy o g. 18:02 do RMF FM, internetowego Radia RMF24, na stronę RMF24.pl, aplikacji RMF ON i naszych mediów społecznościowych!

Jeśli nie chcesz, aby umknęła Ci jakakolwiek Rozmowa w RMF, subskrybuj nasz kanał na YouTube: https://www.youtube.com/@RMF24Video.