Rozstawiona z numerem 20. Magda Linette wygrała z wyżej notowaną Białorusinką Wiktorią Azarenką (nr 14) 7:6 (7-3), 2:6, 6:4 w trzeciej rundzie prestiżowego turnieju tenisowego WTA 1000 na twardych kortach w Miami (pula nagród 8,8 mln dolarów).

Pełen zwrotów akcji mecz trwał 2 godziny i 26 minut. W 1/8 finału przeciwniczką Polki, która dotarła do tego etapu po raz pierwszy, będzie Jessica Pegula (nr 3).

33-letnia Azarenka to była liderka rankingu WTA, obecnie 16. na świecie. Wygrała w karierze 21 turniejów, w tym dwukrotnie wielkoszlemowy Australian Open w Melbourne, gdzie w tym roku była w półfinale. Trzykrotnie też triumfowała w Miami.

Młodsza o dwa lata Linette, również półfinalistka tegorocznego Australian Open, plasuje się na najwyższej w karierze 19. pozycji na liście WTA. Zmagania na Florydzie zaczęła w czwartek od zwycięstwa nad Rosjanką Jewgienią Rodiną 6:3, 6:4.

Z Azarenką Linette zmierzyła się po raz trzeci i po raz pierwszy odniosła zwycięstwo. Siedem lat temu przegrała z nią właśnie w Miami i przed rokiem w kalifornijskim Indian Wells, gdy skreczowała w drugiej partii.

Sobotni pojedynek początkowo był bardzo wyrównany. W siódmym gemie tenisistka z Poznania przy własnym podaniu nie wygrała ani jednej piłki, a po chwili przegrywała już 3:5. Odrobiła jednak straty w dziewiątym gemie, przełamując serwis Białorusinki, a set rozstrzygnęła w tie-breaku 7-3.

Polka dobrze rozpoczęła drugą partię, obejmując prowadzenie 2:0. Miała też piłkę na 3:0, ale jej nie wykorzystała i od tego momentu zaznaczyła się wyraźna przewaga utytułowanej rywalki. Azarenka wygrała sześć kolejnych gemów i seta.

Do niej należał też początek trzeciej partii, w której prowadziła 2:0. Tenisistki grały jednak zrywami i potem nastąpiła świetna seria Linette, która wygrała cztery gemy. Tej przewagi już nie zmarnowała, choć pojedynek zakończyła wykorzystując dopiero czwartego meczbola.

True GRIT from Linette @MagdaLinette defeats three-time champion Azarenka for the first time to reach the second week in Miami!#MiamiOpen pic.twitter.com/9xBdFw7rxl

WTAMarch 25, 2023

Mental był dziś kluczowy. Zakładałam, że niezależnie od tego, co się będzie działo, będę robić na korcie i grać swoje. Starałam się nie zwracać uwagi na błędy, a popełniłam kilka strasznych, ale wiało mocno i warunki nie były przyjemne. Obie miałyśmy duże sinusoidy w swojej grze, ale ostatecznie to ja byłam górą - podkreśliła przed kamerami Canal Plus 31-letnia poznanianka.

W nocy z sobotę na niedzielę czasu polskiego Linette wystąpi jeszcze w deblu, razem z Amerykanką Bernardą Perą. Ich rywalkami będą Kanadyjka Gabriela Dabrowski i Brazylijka Luisa Stefani.

Linette Azarenk! Co za mecz Polki! 7:6(3) 2:6 6:4!Niesamowity rollercoaster w Miami, z ktrego zwycisko wychodzi Polka! Od prowadzenia z breakiem w 2. secie do powrotu z breaka w 3. secie!Kapitalna i najlepsza @MagdaLinette! Gratulacje! pic.twitter.com/lhkbja98vT

MagdaLinetteFPMarch 25, 2023

W deblu rywalizuje także Alicja Rosolska, w parze z Rumunką Monicą Niculescu. Na otwarcie pokonały Amerykankę Bethanie Mattek-Sands i Belgijkę Kirsten Flipkens 6:2, 7:6 (7-4), a w niedzielę w 1/8 finału ich rywalkami będą Australijka Storm Hunter i Belgijka Elise Mertens.

W turnieju singlowym walczy jeszcze Magdalena Fręch, która mimo niepowodzenia w kwalifikacjach otrzymała szansę jako tzw. szczęśliwa przegrana, ponieważ z powodu choroby wycofała się Chinka Shuai Zhang. 25-letnia łodzianka pokonała w piątek Rosjankę Erikę Andriejewą 4:6, 6:1, 6:1 i w 1/16 finału zagra z kolejną zawodniczką z tego kraju Warwarą Graczewą, która niespodziewanie wyeliminowała rozstawioną z "czwórką" Tunezyjkę Ons Jabeur.

W środę z powodu kłopotów zdrowotnych z turnieju wycofała się najlepsza w nim przed rokiem Iga Świątek, liderka światowego rankingu.

Wynik meczu 3. rundy:

Magda Linette (Polska, 20) - Wiktoria Azarenka (Białoruś, 14) 7:6 (7-3), 2:6, 6:4.