Polscy piłkarze pokazali się ze świetnej strony w środę w 1. kolejce Ligi Mistrzów. Robert Lewandowski zdobył trzy bramki w wygranym na Camp Nou 5:1 meczu grupy C z Viktorią Pilzno. Piotr Zieliński zaliczył dwa trafienia i jedną asystę w zwycięskim 4:1 spotkaniu grupy A z Liverpoolem.

Od początku kariery w Champions League Lewandowski strzelił już 89 goli.

W klasyfikacji wszech czasów 34-letni napastnik ustępuje tylko Portugalczykowi Cristiano Ronaldo - 140 oraz Argentyńczykowi Lionelowi Messiemu - 125, a już o trzy gole wyprzedza Francuza Karima Benzemę.

Portugalczyk na razie nie poprawi swojego dorobku. Jego Manchester United nie gra w tej edycji Ligi Mistrzów.

Tempa nie zwalnia za to Lewandowski, który - podobnie jak cały zespół - niemal od początku sezonu prezentuje wysoką formę.

Wiem, że ludzie postrzegają nas jako faworytów, ale oni (Viktoria Pilzno - przyp. red.) są fizycznym zespołem, pracującym bardzo ciężko na boisku. To mecz-pułapka - przestrzegał dzień przed meczem trener Barcelony Xavi Hernandez.

Jak się okazało, jego obawy były niepotrzebne. W środowy wieczór katalońska drużyna od początku uzyskała dużą przewagę i szybko rozwiązała worek z golami. W 13. minucie bramkę zdobył głową Iworyjczyk Franck Kessie, sprowadzony latem z Milanu.

W 34. minucie w głównej roli wystąpił Lewandowski, który w lipcu przeszedł z Bayernu Monachium. 34-letni napastnik dokładnie przymierzył z 16 metrów. Po jego strzale piłka wpadła do bramki tuż obok słupka.

Pierwszy gol Roberta Lewandowskiego w Lidze Mistrzw w barwach Barcelony! #UCL #ChampionsLeague pic.twitter.com/2BWzTlf9If

polsatsportSeptember 7, 2022

Wprawdzie dziesięć minut później kontaktowe trafienie zaliczył były piłkarz Lecha Poznań Jan Sykora, ale w doliczonym czasie pierwszej połowy Lewandowski podwyższył na 3:1. Polski piłkarz popisał się uderzeniem głową z bliska do pustej bramki po dokładnym dośrodkowaniu Ousmane'e Dembele.

Lewandowski po raz drugi! Dembele powalczy do koca i wyoy pik Polakowi. #UCL #ChampionsLeague pic.twitter.com/0blnXvsfbf

W 67. minucie Lewandowski popisał się ładnym, precyzyjnym strzałem z dystansu (podobnym do swojego pierwszego gola z tego meczu), z odległości około 17-18 metrów.

Hat-trick Roberta Lewandowskiego w pierwszym meczu Ligi Mistrzw w barwach Barcelony #UCL #ChampionsLeague pic.twitter.com/1HOPwzAoa2

Cztery minuty później do siatki trafił Ferran Torres, ustalając wynik na 5:1 dla "Dumy Katalonii".

Moje uczucia są mieszane. Bardzo się cieszę z trafienia na Camp Nou, ale z drugiej strony 5:1 to bezlitosny wynik. Graliśmy na maksimum, lecz Barcelona wyraźnie pokazała swoją jakość - przyznał Sykora, strzelec jedynego gola dla gości.

Po końcowym gwizdku sędziego, zgodnie z piłkarskim zwyczajem honorującym autorów hat-tricków, Lewandowski, który rozegrał całe spotkanie, wziął ze sobą piłkę z tego meczu.

Katalończycy objęli prowadzenie w tabeli grupy C, ale powody do radości ma też Bayern, były klub Lewandowskiego. W szlagierowym meczu monachijczycy pokonali na wyjeździe Inter Mediolan 2:0.

Bramki dla gości zdobyli Leroy Sane w pierwszej połowie oraz po samobójczym uderzeniu Danilo D'ambrosio w 66. minucie.

W następnej kolejce Bayern podejmie 13 września właśnie Barcelonę.

Dwie bramki i asysta Zielińskiego

Bardzo udany wieczór w środę miał też Piotr Zieliński. Pomocnik Napoli zdobył dwie bramki (w tym jedną z rzutu karnego) i zaliczył asystę w meczu z Liverpoolem, finalistą poprzedniej edycji LM. Włoski zespół wygrał niespodziewanie wysoko 4:1.

Polski pomocnik już w piątej minucie wykorzystał rzut karny - zmylił brazylijskiego bramkarza rywali Alissona i nie dał mu szans. Wcześniej "jedenastka" została podyktowana za zagranie piłki ręką przez Jamesa Milnera po strzale właśnie Zielińskiego.

Piotr Zieliski trafia do siatki w meczu z Liverpoolem! Co za pocztek reprezentanta Polski w hicie Ligi Mistrzw! #UCL #ChampionsLeague pic.twitter.com/fjskGaTVyp

Do przerwy włoski zespół zdobył jeszcze dwie bramki - Kameruńczyk Andre Zambo Anguissa po sprytnym podaniu Zielińskiego, a także Argentyńczyk Giovanni Simeone. Prowadzenie Napoli mogło być jeszcze wyższe, ale Nigeryjczyk Victor Osimhen, jescze przy stanie 1:0, nie wykorzystał "jedenastki".

W 47. minucie kolejne trafienie zaliczył Zieliński, który dobił piłkę po własnym strzale, obronionym za pierwszym razem przez Alissona.

Gol i asysta to za mao? Oto drugie trafienie Piotra Zieliskiego przeciwko Liverpoolowi. #UCL #ChampionsLeague pic.twitter.com/uRriSig8rT

Chwilę później Liverpool zaliczył jedyne tego dnia trafienie (Kolumbijczyk Luis Diaz). Zieliński grał do 74. minuty.

W innym meczu grupy A Ajax Amsterdam wysoko pokonał u siebie Rangers FC z Glasgow 4:0.

Co działo się w pozostałych meczach?

Tego dnia rywalizowano także w dwóch innych grupach. Zwycięstwa w grupie B odnieśli gospodarze. FC Brugge pokonał Bayer Leverkusen 1:0, zaś Atletico Madryt wygrało z FC Porto 2:1.

Natomiast w grupie D Eintracht Frankfurt uległ Sportingowi Lizbona 0:3, a Tottenham Hotspur pokonał grający niemal całą drugą połowę w dziesiątkę Olympique Marsylia 2:0.

Fazę grupową Ligi Mistrzów zainaugurowano dzień wcześniej. W najciekawiej zapowiadającym się meczu Juventus Turyn, w którym do 68. minuty występował Arkadiusz Milik, przegrał na wyjeździe z Paris Saint-Germain 1:2.