​Książeczka dla dzieci "Serhij się szczepi i krasnal igiełka też" i animacje w pojazdach komunikacji miejskiej oraz w Centrach Obsługi Mieszkańca. To elementy kampanii edukacyjnej o obowiązkowych szczepieniach, skierowanej do obywateli Ukrainy. Akcja właśnie ruszyła we Wrocławiu.

REKLAMA

Wrocław rozpoczął kampanię edukacyjną dla obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do miasta po 24 lutego 2022 r. Miasto chce dotrzeć z informacją o obowiązkowych, bezpłatnych szczepieniach dla wszystkich dzieci i młodzieży do 19 roku życia. Kampania jest finansowana przez UNICEF. Prowadzi ją Wydział Promocji Miasta i Turystyki oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych.

Kalendarz szczepień w Polsce jest zbliżony do tego, który obowiązuje w Ukrainie. Okazuje się jednak, że stopień zaszczepienia tamtejszego społeczeństwa nie jest optymalny. Dlatego chcemy dotrzeć z informacją do jak największej liczby nowych mieszkańców Wrocławia - informuje Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia UMW.

Dzieci przebywające na terenie Polski, w związku z wojną w Ukrainie powinny być szczepione w ramach aktualnego Programu Szczepień Ochronnych. Szczepienia są bezpłatne i przeprowadzane na terenie placówek podstawowej opieki zdrowotnej.

Najmłodszych należy zaszczepić z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że jest taki obowiązek. Po drugie i najistotniejsze - ze względu na ich zdrowie i zagwarantowanie im odpowiedniej ochrony przed chorobami zakaźnymi i powikłaniami. Dzieci powinny być zaszczepione, aby móc chodzić do szkoły i bezpiecznie funkcjonować wśród rówieśników - przypomina lek. med. Edwin Kuźnik z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Kampania edukacyjna

W ramach kampanii wydano książeczkę dla dzieci pt. "Serhij się szczepi i krasnal igiełka też!". Wkładką publikacji jest informacja o opiece zdrowotnej w Polsce, o przysługujących prawach i obowiązkach, o tym gdzie szukać informacji, gdzie znaleźć najbliższą przychodnię oraz kalendarz szczepień.

Publikacja będzie dostępna do pobrania na stronie wroclaw.pl, oraz w wersji drukowanej dostarczona do punktów noclegowych, Fundacji Ukraina i Przejścia Dialog, przychodni SP ZOZ Wrocławskie Centrum Zdrowia, Neuromedu, Żłobków, Wrocławskiego NFZ oraz Centrów Obsługi Mieszkańca.

W autobusach i tramwajach, a także we wspomnianych wcześniej centrach pojawiają się animacje oraz grafiki promujące kampanię edukacyjną o obowiązkowych szczepieniach.