Ekstremalne i bardzo wysokie zagrożenie pożarami w lasach w piątek i w sobotę występuje w większości województw – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. "Przez ostatnie dni mieliśmy nad Polską wyżową pogodę i dużo słońca, było też sporo wiatrów, a on mocno przesusza glebę. To wszystko powoduje duże zagrożenie suszą glebową, a co za tym idzie, wzrasta ryzyko pożarów" – wyjaśnia Grzegorz Walijewski z IMGW.

REKLAMA

Jak powiedział hydrolog i rzecznik prasowy IMGW, wilgotność gleby w północnej, centralnej i południowej Polsce w wielu miejscach spadła poniżej 30 procent.

To są wartości niebezpieczne dla roślin, żeby one się prawidłowo rozwijały. Ponadto spada wtedy także wilgotność ściółki leśnej, a tym samym poziom zagrożenia pożarowego mocno wzrasta. Warto podkreślić, że w maju w północnej części kraju były miesiące, gdzie opad wystąpił tylko w jeden dzień - tłumaczy Grzegorz Walijewski. Przy takiej wilgotności jaką mamy teraz, nawet przy niewielkim zaprószeniu ognia zagrożenie pożarem jest ogromne - dodaje.

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

"Ekstremalne" zagrożenie pożarowe w lasach. IMGW ostrzega

Jak widać na mapach opublikowanych przez IMGW Centrum Modelowania Meteorologicznego większość województw jest w kolorze czarnym oraz czerwonym.

Prognoza zagroenia poarowego lasu na jutro i pojutrze. #ZagroeniePoaroweLasu #IMGWCMM #IMGW pic.twitter.com/th3FSTFkHA

IMGW_CMMJune 1, 2023

Do kiedy utrzyma się bezdeszczowa pogoda?

Rzecznik IMGW zaznacza, że taka wyżowa i bezdeszczowa pogoda utrzyma się do 13 czerwca.

Oczywiście liczymy na to, że sytuacja nieco się poprawi, bo będzie nieco chłodniej, będzie mniej parowania i pojawi się więcej chmur, ale układ wysokiego ciśnienia utrzyma się - według modeli - nawet do 13 czerwca. Może pojawić się delikatna mżawka, ale to nie będzie coś co poprawi tę sytuację hydrologiczną w Polsce - podsumowuje Walijewski.

W ostatnich dniach, czyli od 27 do 31 maja strażacy wyjeżdżali do 40-60 pożarów w lasach dziennie.

Rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski poinformował, że od początku roku odnotowano już 1 tys. 413 pożarów lasów, najwięcej w maju - ponad tysiąc. W analogicznym czasie 2022 roku miało miejsce 3 tys. 690 pożarów w lasach.

Aktualnie na 39 stacjach wodowskazowych obserwowane s przepywy poniej granicy SNQ. To o 26 stacji wicej ni przed tygodniem.Deficyt opadw sprawia, e w wielu regionach Polski wilgotno gleby spada poniej 20%.https://t.co/5p6BuT1C8J#IMGW #susza pic.twitter.com/Y0zFwM1drb

IMGWmeteoJune 1, 2023

Zagrożenie pożarami prawdopodobnie utrzyma się także na czas długiego czerwcowego weekendu.