Część krateru aktywnego od ponad dwóch tygodni wulkanu Cumbre Vieja osunęła się w nocy z niedzieli na poniedziałek. Spowodowało to większy wylew lawy na kanaryjskiej wyspie La Palma - poinformował Departament ds. Bezpieczeństwa Narodowego (DSN) Hiszpanii.

REKLAMA

Cytowane przez portal 20 Minutos kierownictwo tej rządowej instytucji wyjaśniło, że na skutek zawalenia się fragmentu krateru doszło do połączenia kilku strumieni wulkanicznej magmy.

Późnym wieczorem w niedzielę Instytut Wulkanologii Wysp Kanaryjskich (Involcan) poinformował, że z Cumbre Vieja wydostaje się znacznie większa ilość lawy niż w poprzednich dniach.

Lawa wdarła się już w głąb oceanu

Władze La Palmy szacują, że lawa zajmuje już około 400 hektarów wyspy, a także wdarła się w głąb oceanu na obszar o powierzchni ponad 30 hektarów.

Krtko po pnocy czasu polskiego lawa z wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie dotara do wybrzea. @V_Olganica pic.twitter.com/XWdb50c7NH

CezaryFaberSeptember 29, 2021

VIDEO: Aerial images of volcanic activity and lava flowing from the #CumbreVieja volcano on #LaPalma in Spain's Canary Islands which has spewed more than 80 million cubic metres of magma since it started erupting on September 19 pic.twitter.com/Q0RhcxAMk9

AFPOctober 4, 2021

Wskazano na nasilającą się aktywność sejsmiczną w rejonie Cumbre Vieja, gdzie pomiędzy północą a poniedziałkowym południem doszło do 33 trzęsień ziemi, z których najsilniejsze miało magnitudę 3,4.

Do wybuchu wulkanu na La Palmie doszło 19 września po kilku dniach licznych wstrząsów sejsmicznych na tej kanaryjskiej wyspie. Wcześniejsza erupcja Cumbre Vieja miała miejsce w 1971 roku.