Nie żyje były premier Japonii Shinzo Abe. Polityk został wcześniej postrzelony podczas wygłaszania przemówienia w mieście Nara na zachodzie kraju. Miał 67 lat.

REKLAMA

Do zamachu doszło, kiedy były premier wygłaszał przemówienie na wiecu wyborczym przed stacją kolejową, około godz. 11:30 czasu miejscowego (godz. 4:30 w Polsce).

Padły dwa strzały. Jeden pocisk trafił byłego premiera w przednią cześć szyi, drugi w klatkę piersiową.

WATCH: Bystanders rush to help former Japanese Prime Minister Shinzo Abe after he is shotpic.twitter.com/vgk7fn323p

BNONewsJuly 8, 2022

Jak informuje agencja informacyjna Kyodo, 67-latek po ataku był nieprzytomny, tracił dużo krwi, jego stan określano jako krytyczny. Polityk śmigłowcem został zabrany do szpitala, gdzie lekarze walczyli o jego życie. Wielokrotnie przeprowadzono m.in. transfuzję krwi.

Przed południem agencja Kyodo oraz publiczka japońska stacja NHK, powołując się na źródła w partii Abego poinformowały o śmierci Shinzo Abe. Chwilę później informację tę potwierdził dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Nara, gdzie hospitalizowany był polityk.

Broń domowej roboty

Napastnik został zatrzymany. To 41-letni Tetsuya Yamagami. Według źródeł rządowych agencji Kyodo jest on byłym żołnierzem Sił Samoobrony Japonii, czyli japońskich sił zbrojnych. Motyw działania sprawcy nie jest w pełni znany. NHK podała, że zatrzymany powiedział policji, iż był niezadowolony z działań Abego i chciał go zabić.

Nagrania z miejsca zdarzenia sugerują, że sprawca posługiwał się bronią domowej roboty lub chałupniczo przerobioną. Lufa owinięta była taśmą klejącą lub izolacyjną - informowały media.

SHOCKING: Video of Ex Japanese PM #ShinzoAbe being shot at during a speech. pic.twitter.com/TZDEjpe49Y

CounterDivisionJuly 8, 2022

Trzy dni przed wyborami

Zamach miał miejsce na 3 dni przed wyborami do Izby Radców, izby wyższej japońskiego parlamentu.

Ten nikczemny akt miał miejsce w okresie wyborczym, który jest fundamentem demokracji. To całkowicie niedopuszczalne. Potępiam ten akt w najsilniejszy możliwy sposób - powiedział dziennikarzom obecny premier Japonii Fumio Kishida.

Zamach na Abego to pierwsze zabójstwo urzędującego lub byłego premiera Japonii od lat 30. XX wieku - przekazała agencja Reutera. Politolog z Uniwersytetu Waseda Airo Hino ocenił zamach jako bezprecedensowy w dziejach Japonii.

Nigdy nie zdarzyło się nic podobnego - powiedział.

Agencja Kyodo podkreśla, że w Japonii rzadko dochodzi do aktów przemocy z wykorzystaniem broni palnej, która jest w tym kraju ściśle regulowana.

Wiadomo, że strzelaniny zdarzają się w Stanach Zjednoczonych, ale nie w Japonii, która ma jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących posiadania broni palnej. I tu nagle coś takiego się zdarza. Jak wynika z tego, co piszą japońskie media, w zamachu użyto broni palnej wykonanej w domu samodzielnie przez zamachowca, co też jest bardzo dużym zaskoczeniem - ocenił w rozmowie z internetowym radiem Paweł Behrendt, ekspert do spraw Japonii z Instytutu Boyma, dodając: Najgłośniejsze było kilka lat temu podpalenie studia animacji w Kioto, gdzie zamachowiec działał z pobudek osobistych (...) Tutaj może być podobnie. Czy premier coś robił? Możliwe. Ale to są czyste spekulacje z mojej strony. Yamagami odszedł ze służby w tym samym roku, w którym Abe został premierem, ale póki co mamy za mało informacji, żeby móc w ogóle jakoś nawet próbować połączyć te dwa przypadki. Na pewno był politykiem kontrowersyjnym, ale z drugiej strony był najdłużej urzędującym premierem w historii Japonii.

W Japonii na pewno nie zmieni się prawo w zakresie dostępu do broni palnej. Bo to jedno z najbardziej restrykcyjnych na świecie. I zresztą ostatnie dane, jakie mamy z roku 2020, mówią, że wtedy doszło do 21 zatrzymań w kraju, który ma blisko 130 milionów mieszkańców. 21 osób zostało zatrzymanych z powodu przestępstw popełnionych z użyciem broni palnej, z czego 12 przypadków dotyczy yakuzy, czyli japońskiej mafii. Tak więc, widzimy, że tutaj skala jest bardzo mała. Ja raczej widzę, że pójdzie to w stronę lepszego zabezpieczenia, większej ochrony polityków zwłaszcza w trakcie wystąpień publicznych. Japonia to niesamowicie spokojny kraj, gdzie politycy występują na otwartych przestrzeniach, często nie ma barierek zabezpieczających, a liczba służb, policji czy ochroniarzy jest znikoma
Paweł Behrendt, ekspert do spraw Japonii z Instytutu Boyma

"To morderstwo szokuje cały świat"

Wiadomość o śmierci polityka nie tylko wstrząsnęła Japonią, ale i całym światem.

"Jestem w szoku po otrzymaniu informacji o zamachu na Shinzo Abe. Moje myśli są z rodziną naszego japońskiego przyjaciela, który zawsze okazywał Polsce wiele sympatii. Niech spoczywa w pokoju" - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Jestem w szoku po otrzymaniu informacji o zamachu na @AbeShinzo. Moje myli s z rodzin naszego japoskiego przyjaciela, ktry zawsze okazywa Polsce wiele sympatii. Niech spoczywa w pokoju. pic.twitter.com/HyZU83RFs9

MorawieckiMJuly 8, 2022

"Z wielkim bólem przyjąłem wiadomość o śmierci b. premiera Japonii Schinzo Abe. Na zawsze zapamiętamy jego wizytę w Polsce i przyjaźń okazywaną Polsce i Polakom. Uczcijmy pamięć ofiary zbrodniczego zamachu" - to z kolei wypowiedź szefa MSZ Zbigniewa Raua.

Z wielkim blem przyjem wiadomo o mierci b.premiera Japonii Shinz Abe. Na zawsze zapamitamy jego wizyt w Polsce i przyja okazywan Polsce i Polakom. Uczcijmy pami ofiary zbrodniczego zamachu.

RauZbigniewJuly 8, 2022

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen napisała, że Shinzo Abe był "wspaniałym człowiekiem, wielkim demokratą". "Opłakuję jego rodzinę, przyjaciół i wszystkich mieszkańców Japonii. To brutalne i tchórzliwe morderstwo Shinzo Abe szokuje cały świat" - oświadczyła Ursula von der Leyen.

A wonderful person, great democrat and champion of the multilateral world order has passed away.I mourn with his family, his friends and all the people of Japan.This brutal and cowardly murder of @AbeShinzo shocks the whole world. pic.twitter.com/ztSJnlDsi6

vonderleyenJuly 8, 2022

Shinzo Abe był najdłużej urzędującym premierem Japonii

Shinzo Abe premierem był przez dwie kadencje. Po raz pierwszy urząd objął w 2006 roku, jako najmłodszy premier Japonii od czasów II wojny światowej. Tę funkcję pełnił jednak tylko przez rok.

Drugi raz premierem został w 2012 roku. Zrezygnował w 2020 - jako powód podając problemy zdrowotne.

67-letni Abe pochodził z rodziny politycznej. Jego ojciec był ministrem spraw zagranicznych Japonii.